Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:54

Pilotaż sieci onkologicznej w woj. podlaskim na przestrzeni roku

Dokładnie 1 grudnia minął rok od rozpoczęcia realizacji w Białostockim Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Pilotaż to jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej, który w województwie podlaskim potrwa do 31.05.2021 roku. Realizują go cztery województwa, a mianowicie podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.
Pilotaż sieci onkologicznej w woj. podlaskim na przestrzeni roku

Z końcem listopada br. do pilotażu onkologicznego w województwie podlaskim włączono 955 osób, w tym blisko 750 pacjentów zakwalifikowało BCO. Największą grupę stanowią pacjentki z rakiem piersi – 466 i pacjenci z rakiem jelita grubego – 245. Następnie kolejno mężczyźni z rakiem gruczołu krokowego – 115, pacjenci z rakiem płuca i jajnika – po 65 osób. Należy pamiętać, że dwa szpitale włączone do pilotażu zostały szpitalami covidowymi, w związku z czym liczba pacjentów przyjmowana w obu jednostkach była minimalna.

Korzyścią pilotażu ma być usystematyzowanie i skoordynowanie opieki nad pacjentem onkologicznym w BCO. Koordynatorki leczenia onkologicznego wspierają pacjenta od momentu uzyskania przez niego wyniku histopatologicznego. Prowadzą go „za rękę” i pomagają w umawianiu wizyt oraz kontakcie z lekarzem. Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

Drugim ważnym elementem pilotażu jest Call Center BCO, które nie tylko rejestruje pacjentów na wizyty i badania, udziela niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, a także informuje o możliwościach leczenia onkologicznego w województwie podlaskim. Numer infolinii to 85 6646 888.

W naszym regionie, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym (status w pilotażu)
w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego jest Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, zaś w zakresie nowotworu płuca – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, jako Współpracujący Uniwersytecki Ośrodek Kliniczny (status w pilotażu).

Minister Zdrowia w rozporządzeniu wskazał również ośrodki współpracujące:

  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Szpital I poziomu);
  • SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (Szpital I poziomu);
  • Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach (Szpital II poziomu);
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku (Szpital I poziomu).

Podziel się
Oceń

Komentarze