Zasiłek pogrzebowy w czasie koronawirusa [VIDEO]

  • 05.12.2020, 09:37
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Zasiłek pogrzebowy w czasie koronawirusa [VIDEO]
Tylko we wrześniu i październiku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 62,5 tysiąca zasiłków pogrzebowych . W województwie podlaskim ta liczba sięgnęła prawie 1,5 tys. wypłat. Zasiłek pogrzebowy to zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Prawo do niego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Chyba, że było to niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej. Wówczas prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu.

Z danych statystycznych za wrzesień i październik 2020 roku wynika, że nastąpił wzrost liczby wypłaconych zasiłków pogrzebowych w porównaniu do ubiegłego roku. W  analogicznym  okresie roku 2019 liczba wypłat w całym kraju była niższa o  11 proc., natomiast w naszym regionie o 10 proc. W wymienionych dwóch miesiącach bieżącego  roku ZUS wypłacił 56 344 zasiłki pogrzebowe, a w tych samych miesiącach tego roku 62 350, czyli ponad 6 tys. więcej. Natomiast w naszym województwie w 2019 r. wypłacono 1 329 zasiłków, a w tym roku 1 460, czyli o 131 świadczeń więcej.

Warto wiedzieć, że zwrot kosztów pogrzebu należy się nie tylko rodzinie, ale każdej osobie i instytucji, która te koszty udokumentuje. Tak, więc w sytuacji, gdy za pochówek zapłaci np. dom pomocy społecznej, gmina lub pracodawca zasiłek pogrzebowy przysługuje tym podmiotom w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższych jednak niż 4.000 zł.

- Zasada ta ma także zastosowanie w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny, czyli osobę obcą np. sąsiada. W sytuacji, gdy koszty pokryje więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim. - Osoby obce, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS muszą szczegółowo udokumentować poniesione wydatki do wysokości zasiłku. Przepisy wymagają, aby osoba ubiegająca się o wypłatę zasiłku pogrzebowego przedstawiła wszystkie rachunki potwierdzające poniesione wydatki od chwili śmierci osoby do  momentu złożenia ciała do grobuwyjaśnia rzeczniczka.

 

 

Aby usprawnić procedury i zminimalizować formalności w tych trudnych dla rodziny i bliskich okolicznościach, ZUS wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję, że jeśli do wniosku o zasiłek pogrzebowy nie został dołączony akt zgonu, pozyska go we własnym zakresie elektronicznie. Tym samym, klient nie będzie musiał dostarczać tego dokumentu w formie papierowej. Aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek dane, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL i datę zgonu,  które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Jednak ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe