Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Konferencja „Współpraca Inicjatywy Trójmorza”

Artur Koiscki, marszałek województwa podlaskiego brał udział w konferencji „Współpraca Inicjatywy Trójmorza”. Podczas spotkania omawiane były kwestie związane z utworzeniem Sieci Gospodarczej Trójmorza oraz wizja przyszłości regionu.
Konferencja „Współpraca Inicjatywy Trójmorza”

Marszałek województwa podlaskiego w swoim wystąpieniu podkreślił, iż oczekiwania reprezentowanego przez niego regionu skupiają się m.in. na rozwoju infrastruktury transportowej, gospodarce województwa oraz infrastruktury cyfrowej.

- Województwo podlaskie swój udział w Trójmorzu traktuje jako jeden z bardzo ważnych elementów zrównoważonego rozwoju regionu. Rozwoju opartego również o współpracę z bliskimi sąsiadami. Ale też w szerszym kontekście - Polski i Europy. Położenie geograficzne i specyfika gospodarcza Podlaskiego niejako narzuca nam charakter obecnych i przyszłych działań. Ale też sprawia, że, podobnie jak wszyscy sygnatariusze inicjatywy, mamy w Trójmorzu do odegrania ważną rolę- wskazuje Artur Kosicki.

 

Marszałek wśród najważniejszych projektów powstających w ramach Trójmorza wymienił Via Carpatię.

- Planowane inwestycje drogowe w ramach Via Carpatii mają znaczenie strategiczne dla województwa podlaskiego. Razem z Via Balticą i Rail Balticą infrastruktura stanie się motorem rozwoju naszego regionu. Znacznie wzmocni jego potencjał gospodarczy oraz podniesie pozycję w handlu międzynarodowym- mówi Artur Kosicki.

 

Współpraca w sferze gospodarczej w ramach Trójmorza to zdaniem marszałka m.in. wspólny lobbing zmierzający do pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji, budowanie powiązań między przedsiębiorstwami regionu, czy zdobywanie lepszej pozycji w łańcuchach dostaw poprzez promocję Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza.

Na zakończenie wystąpienia Artur Kosicki przedstawił pomysł stworzenia korytarza transportowego. Byłby to szlak kolejowy równoległy do drogi Via Carpatia, który stałby się dopełnieniem całego systemu transportowego: od Grecji poprzez Bałkany, Bułgarię, Rumunię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę. Również kraje środkowoeuropejskie, takie jak Austria, Czechy, Węgry, Słowacja uzyskałyby tym samym drogę tranzytową na północ Europy angażując Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię aż do Finlandii. Na północy Polski Rail Carpatia łączyłaby się z Rail Balticą, która jest obecnie najważniejszym projektem kolejowym realizowanym przez Unię Europejską.

- Wierzę, że przy wspólnym zaangażowaniu wszystkich uczestników Trójmorza  ta inicjatywa ma szansę na realizację – podsumował marszałek.

Trójmorze to powstała w 2015 roku międzynarodowa inicjatywa gospodarczo - polityczna skupiająca kilkanaście państw położonych pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W swoich szeregach skupia 12 państw Unii Europejskiej: Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Grupa ma na celu głównie współpracę na płaszczyźnie energetycznej, logistyczno - transportowej oraz informatyczno - telekomunikacyjnej w Europie Środkowej. Ponadto równie ważnymi kwestiami jest zdynamizowanie rozwoju gospodarczego, wzmocnienie spójności UE, a także wzbogacenie więzi transatlantyckich.


Podziel się
Oceń

Komentarze