Łomża jest podzielona światopoglądowo jak społeczeństwo polskie

  • 20.12.2020, 09:27
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Łomża jest podzielona światopoglądowo jak społeczeństwo polskie
Przeżywamy zachodzące zmiany wymuszone rzeczywistością, które mogą być bolesne dla określonych grup społecznych. Musi nastąpić odnowa wewnętrzna. Stworzenie takich mechanizmów, które będą powodować, że społeczeństwo i Łomża będzie się przez cały czas aktualizować i szukać rozwiązań problemów i wyzwań, które już dzisiaj istnieją.


Od początku XXI wieku żyjemy w kryzysach: gospodarczym, klimatycznym, a dzisiaj epidemiologicznym. To pokazuje jak szybko musimy szukać odpowiedzi na te niespotykane dotychczas w naszym życiu wyzwania. Sposób i szybkość reakcji jest bardzo ważny. Dlatego niezbędne jest powołanie obywatelskiego samorządowego forum.  Musimy zbudować idee.    Idea bez ludzi jest bezsilna, ale ludzie bez idei są ślepi. Musimy przygotować program odpowiadający rzeczywistość po covidowej. Należy rozpocząć od cyklu analiz, które są nam dostępne w obszarze publicznym, dotyczących konsekwencji społecznych, gospodarczych w podejmowanych decyzjach rządowych.
Chodzi o to, aby prowadzić rzeczowe dyskusje z mieszkańcami Łomży, w których zderzą się różne  poglądy i doświadczenia. Należy  wskazać,  jaka  ma  być  Łomża  nie  tylko  dziś – tu  i teraz - ale jaka ma być w kolejnych dekadach.

Łomża jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w polskim społeczeństwie, które jest podzielone. Poglądy  mieszkańców Łomży są różne, tak samo różne jak poglądy Polek i Polaków w różnych miastach, miasteczkach i wsiach w naszym kraju. Są wyrażane opinie za nową umową społeczną. Widać wyraźnie różnice zachodzące między pokoleniami. Nowa umowa społeczna powinna nas połączyć.

To  co  jest  kluczowe i wspólne, to przekonanie, że Polska musi być krajem demokratycznym, praworządnym i sprawiedliwym dla wszystkich obywateli,  nie tylko dla wybranych, „swoich”.     Zarówno starsze pokolenie, jak i te młodsze, jest przywiązane do idei wolności. Im więcej  wolności,  tym  więcej  odpowiedzialności, tym  więcej  przyzwoitości i dobrego społeczeństwa.
W tym kierunku powinny zmierzać propozycje do zawierania kompromisów.  W takim kierunku powinna zmierzać również społeczność łomżyńska.

Senior Stanisław Kaseja

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe