Ostatnie przygotowania do uruchomienia łomżyńskiej szopki [VIDEO]

  • 18.12.2020, 16:00 (aktualizacja 18.12.2020, 16:01)
  • Red
Ostatnie przygotowania do uruchomienia łomżyńskiej szopki [VIDEO]
W Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży trwają ostatnie przygotowania w związku ruchomą szopką. Ekipa Teatru Lalki i Aktora w Łomży przeprowadzała niezbędne prace konserwacyjne, które polegały m.in. na dodaniu kilku postaci czy wymianie uszkodzonych elementów.

W tym roku prace związane z uruchomieniem szopki w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży w zasadzie są kosmetyczne. Przede wszystkim chodzi o to, by przeprowadzając niewielkie zmiany nie uszkodzić „łomżyńskiego dziedzictwa”. Te drobne naprawy doprowadzić mają do tego, że już niedługo ruchoma szopka zacznie ponownie działać.

Nad przebiegiem prac konserwacyjnych już od wielu lat czuwają pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Jaki sami wskazują, tegoroczna szopka jest już uporządkowana, zarówno pod względem praktycznym jak i ikonograficznym. 

 Historia świątecznej szopki, a więc pewne tworzenie w obrazach i w scenach Bożego Narodzenia sięga aż XIII wieku. Pierwszym, który stworzył coś co można byłoby porównać na wzór współczesnej świątecznej szopki był św.  Franciszek z Asyżu.

- W momencie, gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia poprosił swoich współbraci i wiernych, którzy znajdowali się w Asyżu, by w nocy wybrali się do pobliskiego lasu Greccio zabierając przy tym, owce, siano i wiele innych rzeczy. Św. Franciszek ze sobą wziął figurę Dzieciątka Jezus. Wszyscy doszli do pewnej skały, ułożyli siano i figurkę, a Franciszek poprosił kapłana, by odprawił mszę świętą. Sama skała stanowiła ołtarz. Można powiedzieć, iż była to pierwsza nocna msza, którą my nazywamy pasterką- tłumaczy ojciec Jan Bońkowski z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży.

Dokładnie 24 grudnia 1223 roku miało miejsce pierwsze w historii Kościoła Katolickiego urządzanie żłobka z okazji Wigilii Bożego Narodzenia. Mniej więcej od tego czasu zaczęto organizować szopki, które miały przypominać ten wyjątkowy dzień.

Z kolei łomżyńska szopka powstała w latach 30. XX wieku, a jej pomysłodawcą był brat Pius Janowski.  Zdaniem ojca Jana Bońkowskiego, szopka wciąż ma dwa najważniejsze punkty. To m.in. Betlejem, które kojarzy się z narodzinami Chrystusa, ale także postacie historyczne, które z kolei mówią o tradycji chrześcijańskiej, która łączy się z Polską. Ojciec Bońkowski pamięta również jej początki.

W łomżyńskiej Ruchomej Szopce w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów znajdują się zarówno osoby duchowne jak i świeckie. Uwiecznieni są m.in. Jan Paweł II, ojciec Pio, Władysław Jagiełło, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, , Benedykt XVI, Faustyna Kowalska, czy Bruno z Kwerfurtu.

Łącznie szopka posiada blisko 30 postaci historycznych wprawianych w ruch za pomocą systemu przekładni i specjalnych wózków. Jest to największa tego rodzaju szopka bożonarodzeniowa w północno-wschodniej Polsce.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe