Podlaskie wyróżnione za Dolinę Rolniczą 4.0

  • 21.12.2020, 19:41
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Podlaskie wyróżnione za Dolinę Rolniczą 4.0
Po raz czwarty tygodnik WPROST ogłosił laureatów konkursu „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” podczas dorocznej Gali Polskiego Rolnictwa, która tym razem odbyła się w konwencji online. W gronie zwycięzców znalazło się kilka podlaskich firm z branży rolno-spożywczej. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, nagrodę specjalną podczas gali, jako jedyny laureat spoza sektora prywatnego, otrzymało również Województwo Podlaskie - za projekt Doliny Rolniczej 4.0.

Inicjatywa UMWP o tej nazwie uznana została za "nieszablonową i innowacyjną".

- Region, który jest ostoją polskiego innowacyjnego rolnictwa i miejscem, gdzie znajdują się największe zakłady pracy związane z branżą rolną, chce stać się swoistą europejską rolniczą Doliną Krzemową - głoszą organizatorzy gali.

I właśnie za pomysł i efektywną kooperację regionalnych firm, uczelni wyższych w ścisłej współpracy z samorządem redakcja WPROST przyznała nagrodę specjalną.

Nagrodę odebrał Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- Bardzo się cieszę, że projekt Doliny Rolniczej 4.0 został nagrodzony w prestiżowym rankingu „Złotej Setki Polskiego Rolnictwa” WPROST - powiedział na wstępie. - To wyróżnienie nie tylko dla samorządu województwa, ale całej branży rolno-spożywczej w naszym regionie. Branży, która chce stawać się jeszcze bardziej nowoczesna i innowacyjna - podkreślił.

Marszałek Artur Kosicki przypomniał, iż pomysłodawcą Doliny jest podlaski przedsiębiorca dr Adam Ławicki, który przekonał do tej idei władze województwa podlaskiego. Dziś wspólnie biznes, nauka i administracja widzą ogromną szansę na udane przejście podlaskiej gospodarki do idei przemysłu 4.0.

Podlaskie silne branżą rolno-spożywczą

„Złota Setka Polskiego Rolnictwa” to konkurs, w ramach którego powstaje ranking firm wg  przychodów i zyskowności poszczególnych spółek. Przychody firm, które znalazły się w tym zestawieniu, wyniosły łącznie aż 127 mld zł, co stanowi jedną trzecią polskiego budżetu. W dodatku jest to kwota rekordowa w porównaniu do zestawień z poprzednich edycji.

Laureatem zaszczytnego trzeciego miejsca spośród wszystkich przedsiębiorstw została wysokomazowiecka Mlekovita.

Podlaskie mleczarnie zdominowały także kategorię mleczarni w ramach tzw. Platynowych Piątek, które przyznawane są podbranżom sektora rolno-spożywczego. Wśród pięciu wyróżnionych firm znalazły się aż trzy podlaskie spółdzielnie – Mlekovita, Mlekpol oraz SM Piątnica.

W zestawieniu "Złotej Setki" znalazły się także takie podlaskie firmy, jak m.in. Pronar z Narwi (producent maszyn rolniczych), Suempol z Bielska Podlaskiego (przetwórstwo łososia), Agrocentrum z Kolna (producent pasz) czy firma Supros z Bakałarzewa (dystrybutor środków do produkcji rolnej).

Dodatkowo specjalną nagrodę Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa zdobyła Spółdzielnia Mleczarska z Piątnicy za najwyższą dynamikę wzrostu eksportu.

Raport powstał we współpracy m.in. z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa  Mecenat honorowy objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe