Z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim podsumowujemy mijający rok oraz rozmawiamy o planach na 2021 r. 

  • 23.12.2020, 11:07
  • Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook
Z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim podsumowujemy mijający rok…
Jaki był rok 2020 dla Łomży pod względem inwestycyjnym i nie tylko? Czy pandemia miała znaczący wpływ na rozwój miasta? Jak będzie wyglądał rok 2021? O tym, i nie tylko rozmawiamy z prezydentem Miasta Łomża Mariuszem Chrzanowskim.

Za nami kolejny, szósty rok Pańskiej prezydentury. Jaki był on w sferze inwestycyjnej dla naszego miasta?

M. Ch: - Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa, która w naszym kraju zaczęła się marcu, nie miała na szczęście znaczącego wpływu na realizację inwestycji. W roku 2020 wykonaliśmy bardzo wiele przedsięwzięć drogowych, i ze względu na pandemiczne ograniczenia oraz zmniejszony ruch, uciążliwości z tym związane były mniej dostrzegalne przez mieszkańców. Tych prac było naprawdę sporo. Modernizacji poddaliśmy takie ulice jak: Giełczyńska, Rządowa, Wiejska, 3 Maja, Dmowskiego, Partyzantów, Małachowskiego, Woziwodzka, ulice na osiedlu Wschód, oraz ważne z punktu widzenia przedsiębiorców sięgacze ul. Poligonowej i Nowogrodzkiej. W trakcie realizacji jest jeszcze ul. Dworna. To są drogi, na które pozyskaliśmy rządowe wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dofinansowaniu z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury mogliśmy wyremontować kolejny odcinek ul. Wojska Polskiego. Skończyliśmy długo wyczekiwaną przebudowę dworca autobusowego. Dzięki temu wreszcie mamy centrum przesiadkowo – komunikacyjne na miarę XXI wieku, miejsce, którego już nie musimy się wstydzić, a które tak naprawdę stało się wizytówką naszego miasta. Zakończyliśmy także przebudowę Hali Targowej na Halę Kultury. Przeprowadziliśmy termomodernizację Przedszkola Publicznego nr 9, kończą się prace w budynku Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Skłodowskiej-Curie. Niebawem społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 będzie mogła korzystać z nowej sali sportowej oraz boiska. Do finalizacji zbliża się także długo wyczekiwana budowa sali koncertowej Filharmonii Kameralnej, a latem przyszłego roku Stary Rynek powinien już być po wymarzonej przez wielu łomżyniaków rewitalizacji.

 

O ile pandemia nie wpłynęła znacząco na realizację inwestycji, to na życiu kulturalnym naszego miasta odcisnęła swoje piętno… 

M.Ch: - Jeszcze przed pandemią udało nam się zorganizować dwa duże wydarzenia sportowe, transmitowane na antenach ogólnopolskich telewizji. Lutową galę Babilon MMA 12, z udziałem również zawodników z naszego miasta, któąr transmitowała Telewizja Polsat, zaś marcową galę Knockout Boxing Night X można było obejrzeć na antenach TVP. Była to doskonała promocja Łomży poprzez sport. Wiele imprez jednak nie mogło się odbyć, jak chociażby Dni Łomży czy Gościniec Łomżyński. Na pierwszej z nich mieli wystąpić m.in. Roksana Węgiel, Sarsa, Francesco Napoli, Top Girls, Extazy, na drugiej Margaret i zespół Łzy. Z częścią z tych artystów mamy podpisane aneksy i jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, to zobaczymy ich w przyszłym roku. Musieliśmy też zrezygnować z wieczoru kabaretowego. Dobrze, że udało się zorganizować, chociaż w innej formie niż zazwyczaj, teatralną „Walizkę”, wakacyjne „Cafe Kultura”, czy też Sacrum et Musica. Pewnym odkryciem tego okresu  okazało się letnie kino samochodowe, które cieszyło się taką popularnością, że postanowiliśmy przedłużyć jego funkcjonowanie na wrzesień i październik.

 

A co ze sferą społeczną i edukacyjną?

M.Ch: - Chcę by Łomża była miastem prorodzinnym, dlatego widząc niedobór miejsc w żłobkach zdecydowaliśmy, aby w tym roku uruchomić trzecią taką miejską placówkę. W połowie października funkcjonowanie rozpoczął Miejski Żłobek nr 3, mający swoją siedzibę w budynku Przedszkola Publicznego nr 14 w Łomży, do którego uczęszcza 25 dwulatków. Na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy dofinansowanie zarówno unijne, jak i ze środków rządowych. Pamiętamy także o naszych seniorach, dlatego uruchomiliśmy projekt "Fachowiec dla Seniora". Jego celem jest podniesienie oraz poprawa jakości życia przez zapewnienie osobom 60+ dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Objęliśmy nim także osoby niepełnosprawne, a za jego realizację odpowiada Centrum Integracji Społecznej. Na bazie funkcjonującej pod egidą PZPN-u Akademii Młodych Orłów utworzyliśmy Akademię Piłki Nożnej Łomża, dzięki czemu bezpłatnie futbol może trenować wiele dzieci z naszego miasta. W ten sposób, od najmłodszych lat kształtujemy poprzez sport cechy charakteru, które przydają się w życiu dorosłym. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy loterię „Rozlicz PIT w Łomży i zdobądź nagrody!”. Miała ona na celu przede wszystkim przypomnienie mieszkańcom, że rozliczając PIT w Łomży, przyczyniamy się do coraz lepszego funkcjonowania naszego miasta, a ze środków wpłacanych w postaci podatków utrzymywane są placówki oświatowe, rozwija się infrastruktura drogowa, czy organizowane są wydarzenia społeczno-kulturalne. 

 

Jednym  z zadań realizowanych przez Miasto Łomża  był projekt „Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego”. Proszę powiedzieć o nim coś więcej.

M.Ch: - Projekt ten realizowaliśmy z dofinansowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Jego 40 uczestników w ciągu roku przeszło indywidualny program zatrudnienia socjalnego. Obejmował on reintegrację społeczną, na którą składały się warsztaty rozwoju osobistego, trening umiejętności społecznych, specjalistyczne grupowe poradnictwo psychologiczne i socjoterapia. Reintegracja zawodowa obejmowała szkolenie zawodowe w kierunkach: technolog robót wykończeniowych w budownictwie, pracownik terenów zielonych oraz kucharz małej gastronomii. Działania środowiskowe to spotkania, warsztaty, wyjazdy i wyjścia do instytucji kultury oraz wsparcie streetworkerskie. Obecnie trwa rekrutacja trzeciego naboru CIS. Jego uczestnikiem może być osoba zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pozostająca bez zatrudnienia w tym m.in. osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej. Zainteresowani mogą zgłaszać się do siedziby CIS przy ul. Dwornej 13 oraz MOPS przy ul. Dwornej 23b.

Narew Info|www.narew.info|Polub dziś nasz Facebook

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe