Trio Lontano nagra płytę „Władysław Żeleński"

  • 29.12.2020, 09:48
  • Red
Trio Lontano nagra płytę „Władysław Żeleński"
Trio Lontano to zespół kameralny OiFP, popularyzator muzyki mało znanej i rzadko wykonywanej, spoza głównego nurtu. Tym razem artyści: Anna Kamińska, Paweł Polak i Grzegorz Vytlacil oraz występujący gościnnie altowiolista Adrian Stanciu nagrają płytę z muzyką Władysława Żeleńskiego. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oper i pieśni.

Władysław Żeleński był następcą Stanisława Moniuszki w klasie kontrapunktu i harmonii w Konserwatorium Warszawskim. W 1878 został dyrektorem artystycznym Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1881 powrócił na stałe do Krakowa. Z jego inicjatywy zostało powołane Konserwatorium Krakowskie, w którym aż do śmierci w 1921 pełnił funkcję dyrektora. W konserwatorium prowadził także klasę organów i wykładał przedmioty teoretyczne. Jednym z jego uczniów był pianista i kompozytor Zygmunt Stojowski. Warto również wspomnieć, iż 21 stycznia 2021 roku przypada 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego.

Wiosną w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert Tria Lontano, na którym zaprezentowane zostaną oba utwory i który zarazem będzie promocją płyty. Dodajmy, że wszędzie tam gdzie Trio Lontano grało kompozycje Żeleńskiego, słuchacze i krytycy byli pod wrażeniem jego dzieł i zdumieni faktem, że muzyka ta jest tak mało grana. Wydawnictwo płytowe ma być promocją polskiej muzyki kameralnej, która w dużej mierze jest zapomniana.

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 r. Pomysłodawcami założenia zespołu są muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Nazwa zespołu nawiązuje także do poszukiwań repertuarowych utworów mniej znanych i rzadziej wykonywanych. Trio fortepianowe Lontano posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem muzycy darzą literaturę polskich kompozytorów – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina, F. Lessela, A. Panufnika. W 2017 r. nagrali pierwszy album, zawierający Rapsodię d-moll op. 33 L. Różyckiego oraz Trio fortepianowe f-moll op. 10 G. Fitelberga. W 2020 r. zrealizowali nagranie audio-video z muzyką A. Piazzolli i J. Turiny dla Opery i Filharmonii Podlaskiej.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe