PKS Nova na trasach gminy Łomża

  • 04.01.2021, 15:00 (aktualizacja 04.01.2021, 15:12)
  • Red
PKS Nova na trasach gminy Łomża
Dzisiaj, 4 stycznia ruszają pierwsze autobusy PKS Nova na terenie gminy Łomża. Mieszkańcy przemieszczać się mogą trasą przez Starą Łomżę, Zosin, Siemień Nadrzeczny, Rybno aż po Pniewo. Umowę w tej sprawie podpisali Piotr Kłys, wójt gminy Łomża oraz Andrzej Mioduszewski, prezes PKS Nova. Na terenie gminy utworzone zostaną trzy linie autobusowe.

Jak informuje Urząd Gminy Łomża, transport publiczny został zorganizowany ze względu na fakt, iż Miasto Łomża zdecydowało się wypowiedzieć porozumienie dzięki, którym na teren gminy wjeżdżały autobusy MPK.

Władze Łomży miały postawić trudne warunki finansowe utrzymania autobusów w roku 2021. To m.in. pokrycie strat na odcinkach linii w poszczególnych gminach czy sfinansowanie 40% całkowitych kosztów linii w granicach administracyjnych miasta. To miałoby oznaczać zwiększenie wydatków z budżetu gmin. W przypadku gminy Łomża szacowany wydatek wynosiłby ponad 700 tys. zł rocznie przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku kupowania biletów MPK przez mieszkańców gminy.

Należąca do samorządu województwa podlaskiego spółka PKS Nova miała zaoferować swoje usługi po niższej cenie. Ponadto gmina Łomża pozyskała 160 tys. zł dofinansowania do przejazdów z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Zgodnie z umową autobusy wyjadą na trasy do Pniewa, Czaplic i Jednaczewa, które do tej pory obsługiwały autobusy MPK linii nr 4 i 12. Linia do Pniewa zostaje uruchomiona 4 stycznia, natomiast do Czaplic I Jednaczewa pierwsze autobusy pojawić się mają po feriach szkolnych.

- Zależało nam, aby poziom usług jaki zapewni nowy przewoźnik był porównywalny z tym, który dotychczas oferowały autobusy MPK, dlatego liczba kursów i godziny odjazdów autobusów będą podobne do tych dotychczasowych- mówi Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

Także ceny biletów jednorazowych będą na poziomie cen dotychczasowych w autobusach MPK, a ceny biletów miesięcznych będą o 5 zł niższe niż dotychczas.

- Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie rozpocząć działalność.  Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała z pożytkiem dla mieszkańców. Jest to możliwe dzięki uruchomionemu w ubiegłym roku przez polski rząd Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego może być pokrywany deficyt na tych liniach, które w warunkach rynkowych nie mogłyby być utrzymane przez przewoźników- wskazuje Andrzej Mioduszewski, prezes PKS Nova.

W przypadku linii nr 9, która prowadziła przez Kupiski do Nowogrodu i dalej do Zbójnej, samorządy gmin wspólnie wystąpiły do Starosty Łomżyńskiego o organizację usługi w zakresie transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na tej trasie. Starostwo podjęło się organizacji tych linii i pozyskało już dofinansowanie z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Również na tej trasie będą jeździć autobusy PKS Nova, a rozkład jazdy będzie porównywalny z dotychczasowym MPK.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe