Przygotowania do powrotu uczniów do szkół i przesiewowe testy dla nauczycieli

  • 11.01.2021, 14:28
  • Red
Przygotowania do powrotu uczniów do szkół i przesiewowe testy dla nauczycieli…
Trwają przygotowania do ewentualnego powrotu najmłodszych uczniów do szkół. Opracowano wytyczne sanitarne i harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki miało odbyć szereg rozmów z kuratorami oświaty, Głównym Inspektorem Sanitarnym czy Ministerstwem Zdrowia. Jednak wszystko będzie zależało od liczby zachorowań oraz ostatecznej decyzji epidemiologów.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 roku.  Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Od dzisiaj (11.01) rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Potrwają do 15 stycznia.

Co ważne, badania będą dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły jak np. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły czy personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. W województwie podlaskim udział w badaniach zadeklarowało 5446 osób, w tym 3079 nauczycieli oraz 2367 pozostałych pracowników szkół.

Każdy z nich otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania koordynowane są przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku. Punkty wymazowe, w których przeprowadzane są testy, zostały wskazane przez NFZ. Dodatkowo będą wspomagane przez siedem zespołów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Łomża, Augustów, Grajewo, Kolno, Suwałki, Sokółka, Zambrów).

Próbki wymazów zostaną zbadane w laboratorium: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Po wprowadzeniu przez laboratorium do systemu EWP, wynik badania będzie widoczny dla POZ oraz w IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego, który pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe