Dziewięć łomżyńskich szkół z marszałkowskim dofinansowaniem

  • 12.01.2021, 13:31 (aktualizacja 12.01.2021, 13:35)
  • Red
Dziewięć łomżyńskich szkół z marszałkowskim dofinansowaniem
Dokładnie 3,8 mln zł z funduszy europejskich otrzymało dziewięć łomżyńskich szkół na dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz doposażenie międzyszkolnych. Ponadto środki z funduszy europejskich trafią również do gmin: Suwałki, Szumowo, Rutki oraz Przerośl. W sumie ponad 1400 uczniów i 180 nauczycieli będzie mogło skorzystać z nowych sprzętów oraz podnieść swoje kompetencje. Łączna kwota jaką przeznaczono na projekty edukacyjne to blisko 5,5 mln zł.

Każdy z projektów ma kilka podobnych komponentów. Doposażenie pracowni przedmiotowych (w tym w sprzęt komputerowy), podnoszenie kompetencji nauczycieli w zakresie korzystania z narzędzi i technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz nauczania z wykorzystaniem metody eksperymentu. Uczniowie z kolei będą mogli korzystać z zajęć wyrównawczo-dydaktycznych oraz rozwijających uzdolnienia i kompetencje kluczowe matematyczne, przyrodnicze, cyfrowe oraz języków obcych. Dla najbardziej zdolnych planowane są także stypendia.

- W okresie pandemii to niesamowicie ważne, by wspierać działalność szkół. Nie tylko w zakresie ich doposażenia, ale również inwestycji w młodzież, aby mogła podnosić swoje umiejętności i wiedzę. Ważne żeby uczniowie, wychowawcy, dyrektorzy szkół mogli spełniać wszystkie wymagania także związane z nauką zdalną- podkreśla Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

 

Najwięcej środków trafi do Łomży, gdzie ze wsparcia skorzysta aż osiem szkół podstawowych (SP1, SP4, SP5, SP7, SP9, SP8 i SP10) i jedno liceum (III LO). Duże znaczenie będzie miało w tym projekcie wsparcie w zakresie indywidualizacji pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością. Ponadto 62 szczególnie uzdolnionych uczniów otrzyma wsparcie stypendialne. Łączna wartość projektu to prawie 4,3 mln zł, z czego wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wyniesie 3,8 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca listopada 2022 roku.

Partnerski projekt gmin Suwałki i Przerośl dotyczy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w Płocicznie, Starym Folwarku, Przerośli oraz Pawłówce. Łącznie wsparciem będzie objętych 310 dzieci oraz 65 opiekunów. Interesującą inicjatywą jest międzyszkolna pracownia fizyczna szkoły w Płocicznie, z której będą korzystać cztery szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Suwałki. Wartość projektu to ponad 1 mln zł, a dofinansowanie blisko 930 tys. zł. Działania będą prowadzone do grudnia 2022 roku.

Natomiast w Szumowie i Rutkach powstaną Akademie. Pierwszy projekt realizowany będzie w Szkole Podstawowej w Szumowie, gdzie ze wsparcia skorzysta 120 uczniów oraz sześciu nauczycieli. Wartość projektu wynosi ponad 420 tys. zł, z czego dofinansowanie to 380 tys. zł. Projekt w Szumowie będzie realizowany do końca sierpnia 2023 roku.

Z kolei w gminie Rutki działania prowadzone będą w szkołach podstawowych w Grądach-Woniecko oraz Kołomyi. Ze wsparcia skorzysta 90 uczniów oraz 10 nauczycieli. Wartość projektu to 415 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie 373 tys. zł. Projekt, podobnie jak w Szumowie, będzie trwał do końca sierpnia 2023 roku.

Wszystkie projekty otrzymały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe