Rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów komunalnych

  • 13.01.2021, 10:18 (aktualizacja 13.01.2021, 10:35)
  • Red
Rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów komunalnych
Jak informuje Urząd Miejski w Łomży, rozpoczęły się kontrole w zakresie przestrzegania zasad segregacji odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej oraz urzędu sprawdzać będą, czy w pojemnikach nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce. W przypadku łamania tych zasad może zostać wszczęte postępowanie w celu naliczenia wyższej opłaty.

Władze Łomży rozpoczęły kontrole segregacji odpadów komunalnych. Zarówno pracownicy urzędu jak i firmy wywozowej skrupulatnie kontrolować będą przestrzeganie przepisów w zakresie właściwej ich segregacji. Oznacza to, iż w pojemnikach na odpady zmieszane nie mogą się znaleźć odpady podlegające zbiórce selektywnej, np. papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji. Kontrolowane będą również pojemniki i worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Im większa ilość takich odpadów zostaje odebrana od mieszkańców, tym wyższe są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy i tym samym wyższe stawki opłat za odpady dla gospodarstw domowych. Ponadto gminy zobowiązane są do osiągnięcia poziomów recyklingu masy odpadów komunalnych, których wysokość rośnie z roku na rok. Za brak osiągnięcia wymaganych poziomów na gminy nakładane będą wysokie kary finansowe, które wpłyną bezpośrednio na wzrost opłat pobieranych od mieszkańców.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji odpadów, nie będą one podlegać odbiorowi. Pojemniki zostaną oznaczone specjalną naklejką, koloru żółtego - „NIEPRAWIDŁOWA SEGREGACJA”. „ZŁA SEGREGACJA ODPADÓW”. Oznacza to, że konieczna jest segregacja oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo posegregowane odpady zostaną odebrane przez firmę wywozową podczas kolejnego odbioru, który odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Natomiast odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów, należy usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Ponowne stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowego jej prowadzenia skutkować będzie otrzymaniem naklejki koloru czerwonego - „NIEPRAWIDŁOWA SEGREGACJA”. „ZŁA SEGREGACJA ODPADÓW” oraz wszczęciem postępowania administracyjnego w celu naliczenia wyższej opłaty – za nieprawidłową segregację. Podwyższona stawka opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów w zabudowie jednorodzinnej wynosi 66,00 zł osoba/miesiąc, w zabudowie wielorodzinnej 48,00 zł osoba/miesiąc.

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości i obecnie jest obowiązkowa.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe