Wielkie pieniądze dla woj. podlaskiego w nowej perspektywie unijnej

  • 22.01.2021, 09:53 (aktualizacja 22.01.2021, 09:59)
  • Red
Wielkie pieniądze dla woj. podlaskiego w nowej perspektywie unijnej
Województwo podlaskie otrzymać ma 992 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Poza tym nasz region może również liczyć na wsparcie z Programu Polska Wschodnia, którego budżet to aż 2,5 mld euro oraz kontraktu programowego o wartości 7 mld euro.

W nowej perspektywie ok. 60 proc. funduszy z unijnej polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40 proc. otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.

Środki  na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na tych samym kryteriach, co poprzednio, czyli m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. Województwo podlaskie jest na 3. miejscu pod względem euro na mieszkańca, a także plasuje się z 2. najwyższym stosunkiem wartości RPO 2021-2027 do RPO 2014-2020.

Warto też podkreślić, że kwoty, które teraz są projektowane, zawierają 75 proc. środków dla regionów, a kolejne 25 proc. (ok. 7 mld euro) zostanie podzielone między programy regionalne na późniejszym etapie w ramach kontraktu programowego.

- Cieszę się, że mogę poinformować o sukcesie administracji Samorządu Województwa Podlaskiego. Na nowy Regionalny Program Operacyjny zdobyliśmy w perspektywie 2021 - 2027 prawie miliard euro. To dobra wiadomość dla naszych mieszkańców. Jesteśmy bowiem na trzecim miejscu wśród regionów pod względem kwoty euro przypadającej właśnie na mieszkańca. I na drugim miejscu, jeśli chodzi o wartość obecnego programu w stosunku do tego, realizowanego w latach 2014-2020- wyjaśnia Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego.

Obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie w nowym programie, to m. in. działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności MŚP, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, usługi cyfrowe, ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukacja, rewitalizacja, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, aktywizacja społeczna i zawodowa osób biernych zawodowo.

Województwo podlaskie skorzysta również z Programu Polski Wschodniej. Jego kontynuacja to sukces marszałka Artura Kosickiego, który od maja 2019 roku przewodniczy komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i bardzo aktywnie pracował na rzecz zachowania tej formy wsparcia.

- Kolejną bardzo dobrą wiadomością jest to, że program Polska Wschodnia będzie kontynuowany. Jako przewodniczący komisji ds. Polski Wschodniej w Związku Województw RP wspólnie z jej członkami, intensywnie zabiegałem, zarówno w rządzie, jak i Komisji Europejskiej o to, by program Polska Wschodnia został utrzymany. Udało się. Dziś możemy pochwalić się sukcesem. Polska Wschodnia będzie realizowana. I co więcej, budżet programu został znacząco zwiększony, bo z 2 mld euro do 2,5 mld euro. To oprócz programu regionalnego dodatkowe, duże pieniądze na rozwój województwa podlaskiego- mówi marszałek.

Program dla Polski Wschodniej będzie obejmował sześć regionów, a mianowicie lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, mazowieckie (bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów).

Do województwa spłyną również kolejne środki. Krajowy Plan Odbudowy opracowywany przez nasz kraj, by móc skorzystać z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF) Komisji Europejskiej, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

Do programu KPO województwo podlaskie zgłosiło 27 projektów. Ich wartość to ponad 5,5 mld zł. Naszym flagowym projektem jest utworzenie Doliny Rolniczej 4.0, która miałaby stać się głównym ośrodkiem kompetencji dla rozwoju specjalizacji województwa podlaskiego – nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego, współpracującego z najnowszymi technologiami, opartego na rodzimym know-how. Dolina Rolnicza pozwoliłaby na efektywną współpracę między przemysłami ściśle technologicznymi i rolnictwem w naszym regionie.

O tym ile pieniędzy ostatecznie trafi do poszczególnych programów unijnych zdecydują m.in. konsultacje Umowy Partnerstwa, która jest swego rodzaju kontraktem między rządem polskim a Komisją Europejską. Jej zapisy rzutują na wszystkie działania, podejmowane z wykorzystaniem Funduszy Europejskich.

W ramach konsultacji, od 19 stycznia do 16 lutego, odbędzie się 16 spotkań w regionach. W województwie podlaskim zostało ono zaplanowane 2 lutego 2021 roku. Natomiast uwagi do projektu Umowy Partnerstwa można zgłaszać online do 22 lutego.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe