Łomża pamięta o Powstaniu Styczniowym

  • 23.01.2021, 09:52
  • Red
Łomża pamięta o Powstaniu Styczniowym
W związku ze 158. Rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, w Łomży odbyły się skromne uroczystości celebrujące największy polski zryw w walce o niepodległość. Mariusz Chrzanowski, prezydent miasta, Andrzej Garlicki, jego zastępca radni Andrzej Grzymała i Andrzej Podsiadło oraz przedstawiciele wojska złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej. Znicze zostały zapalone również na mogile nieznanego powstańca zabitego przez kozaków, znajdującej się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika.

Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego znajduje się w Łomży w miejscu straceń z okresu Powstania Styczniowego, na tzw. Mokrej Łączce, gdzie znajduje się również zbiorowa mogiła powstańców styczniowych. Na pomniku, który odsłonięty został 2 listopada 1916 roku z inicjatywy E. Zajączkowskiego widnieje napis „1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY”.

Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania: - zabitych przez rozstrzelanie: Konstanty Kulesza, Sylwester Jewreinow, Jan Chodkiewicz, Izrael Chonczak, Władysław Iczkowski, Tomasz Kojka, Aleksander Koniński, Julian Obuchowicz, Krajewski, Szumski; - powieszonych: Dominik Trzciński, Franciszek Stoduba, Stanisław Banach, Ignacy Bruliński, Józef Michalski, Antoni Brzóska, Cyprian Januszczyk, Fabian Konopka, Andrzej Krulikowski, Chrzanowski.

W czasie Powstania Styczniowego na ziemi łomżyńskiej działał liczący nawet do tysiąca osób, oddział Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, który w 1830 roku ukończył Szkołę Wojewódzką w Łomży.

Powstanie Styczniowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszone zostało Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe