Rozpoczęły się szczepienia seniorów 80 plus. Krystyna Kubik jedną z pierwszych zaszczepionych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży [VIDEO]

  • 25.01.2021, 16:27 (aktualizacja 25.01.2021, 16:42)
  • Red
Rozpoczęły się szczepienia seniorów 80 plus. Krystyna Kubik jedną z pierwszych zaszczepionych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży [VIDEO]
W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia przeciwko Covid-19. To Narodowy Program Szczepień, który służy zaplanowaniu działań mających zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski.

Jak wiemy, od kliku tygodni trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione zostały osoby najbardziej narażone na zakażenie z racji swoich zawodowych obowiązków, czyli tzw. grupa zero. To m.in. pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych czy pracownicy aptek i punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne. Teraz przyszedł czas na następne grupy. 25 stycznia 2021 w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia.

- Do szczepień populacyjnych dla grupy 80 plus, ale i 70 plus dostaliśmy 30 dawek, a konkretniej 5 fiolek po 6 dawek. 25 stycznia zaczęliśmy szczepić seniorów 80 plus. Nasz tygodniowy limit to 30 szczepień. I co ważne, realizujemy je jednego dnia. W tym momencie są to ustalone poniedziałki- wyjaśnia  Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością i Akredytacji, a także koordynator szczepień w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

 

Jedną z pierwszych osób, która zdecydowała się przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 była 82- letnia Krystyna Kubik. To emerytowany wykładowca na kierunku „Zarządzania” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jak sama stwierdziła, po otrzymanej szczepionce czuła się bardzo dobrze, jednakże przed całą procedurą pojawił się pewien stres.

- To jest chyba oczywiste, gdyż do każdego szczepienia pochodzi się z jakimś strachem. Ale muszę powiedzieć, że nie miałam żadnych wątpliwości, by poddać się szczepieniu. Całe życie pracowałam z ludźmi, ze studentami. Uważam, iż dla bezpieczeństwa dzieci, wnuków to szczepienie było konieczne. A poza tym trzeba było zaufać nauce, ludziom mądrzejszym, którzy się tym zajmują. Nie miałam cienia wątpliwości. Tę tezę, czy dobrze myślę, potwierdził mi mój lekarz, doktor Szewczyk, który dla mnie jest całkowitym autorytetem- tłumaczy emerytowany wykładowca PWSiP.

Seniorka z Łomży przyznaje, że procedura rejestracji nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga przede wszystkim chęci.

- 15 stycznia złapałam za telefon, włączyłam internet i od godz. 24.00 próbowałam się zarejestrować. Udało mi się o 2.45. Też bardzo chciałam zaszczepić się w naszym szpitalu. Mam zaufanie do tych lekarzy. 17 lutego będę mieć kolejną wizytę. I wtedy będę mogła wyjść do ludzi, bo ta izolacja, zamknięcie w czterech ścianach z całą pewnością nie jest dla mnie. Brakuje mi społeczności, kontaktu z drugim człowiekiem- mówi pani Krystyna.

Musimy jeszcze wspomnieć, iż w związku z samymi szczepieniami przeciwko COVID-19 wielu ludzi wciąż wydaje się być nieprzekonanym do tego. Pojawia się pewien chaos informacyjny. Jednak zdaniem pani Krystyny Kubik każdy powinien postępować przede wszystkim zgodnie z własnym sumieniem i własnymi przekonaniami.

- Nie trzeba słuchać tych, co myślą inaczej. Każdy z nas powinien mieć swój rozum. Uważam, iż trzeba zaufać nauce, mądrości innych. Też słuchać ludzi wiarygodnych i nie panikować. Ja osobiście nie wyobrażam sobie żeby przekazywać wiedzę innym i nie wykorzystać jej dla siebie. Dla dobra zarówno własnego jak i rodziny- kończy pani Krystyna.

Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3 – 4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki. Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki.

Przez kilka najbliższych tygodni w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego cały czas przeprowadzane będą owe szczepienia seniorów 80 plus oraz seniorów 70 plus. Rejestracji w łomżyńskiej placówce dokonać można pod numerem 880 320 272 w godz. 8.00 - 14.00. Same szczepionki finansowane są z budżetu państwa. Szacowany koszt zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe