Fachowiec dla Seniora. Jak działa program? Sprawdzamy!


  • 28.01.2021, 09:28
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Fachowiec dla Seniora. Jak działa program? Sprawdzamy!
 pixabay
W pierwszych numerach Gazety Seniora „Srebrni” pisaliśmy o zapotrzebowaniu osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnością na drobne usługi naprawcze wykonywane nieodpłatnie. Inicjatywa ta zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami, zaproponowana przez grupę liderów i zaakceptowana przez prezydenta Miasta Łomża. Wynikała ona z potrzeb, które były i są bardzo duże. Dotyczą znacznej grupy mieszkańców. Jak mówią dane liczbowe, na dzień 31 grudnia 2019 roku w Łomży było około 15 800 seniorów.

Projekt został wdrożony 1 września 2020 roku. Od tego momentu seniorzy mogli z niego korzystać i korzystali. Usługi wykonywane były pod nadzorem Centrum Integracji Społecznej. Do dnia 31 grudnia 2020 roku seniorzy zgłosili 72 usterki, zrealizowanych zostało 58 napraw. Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19, nie wszystkie zgłoszenia wykonano. Takich pozostało 14. Mając na uwadze bezpieczeństwo seniorów i fachowców działalność została zawieszona. Jeżeli sytuacja poprawi się, wówczas od 1 lutego 2021 roku seniorzy znów będą mogli korzystać z projektu.

Jakie usługi wykonywane były najczęściej?

- przyklejanie listew przypodłogowych;
- naprawy zamków w drzwiach;
- wymiany żarówek;
- wymiany zawiasów meblowych;
- regulacja drzwiczek meblowych.

Nie wszystko, co zgłaszali seniorzy mogło być wykonane. W ramach projektu Fachowiec dla Seniora sporządzony został określony regulamin z katalogiem usług. Niektóre mogą być zrealizowane, a innych projekt nie obejmuje. Prośba do seniorów, aby dokładnie zapoznali się z regulaminem i zgłaszali usterki wymienione w projekcie. Zdarzały się bowiem zgłoszenia typu: malowanie mieszkania czy ułożenie terakoty i glazury.

Jak wygląda proces zgłoszenia usterki?

Senior dzwonił pod wskazany w regulaminie numer lub osobiście zgłaszał usterkę w siedzibie CIS przy ulicy Farnej. Telefon odbierał najczęściej koordynator z ramienia CIS, wprowadzał usługę w określony formularz i od razu przekazywał odpowiedź czy i kiedy usterka będzie naprawiona. W umówionym wspólnie dniu, koordynator pojawiał się w domu seniora z fachowcem i eliminowali usterkę. Gdy nie było możliwości naprawy od razu (z braku odpowiednich materiałów) wyznaczali kolejny termin naprawy. Usługi wykonywane były zazwyczaj w piątki.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Centrum Integracji Społecznej z reguły nie było nieporozumień między seniorami, a świadczącymi usługi fachowcami. Z rozmowy z przedstawicielami CIS wiemy, że seniorzy byli bardzo zadowoleni z wykonywanych usług i żałują, że pandemia przerwała regularne działania projektu. Miejmy nadzieję, czego życzę seniorom, że wkrótce wrócimy do normalnego funkcjonowania.

Zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie i przypominamy, że aktualny adres siedziby CIS to ul. Dworna 13, tel. 86 215 68 99. 

Jadwiga Kruczewska

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe