Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:38
Reklama
News will be here

Branża kultury zwolniona ze składek od lipca do września 2020 roku [VIDEO]

O zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą teraz wystąpić przedsiębiorcy działający w szeroko rozumianej kulturze. 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, na podstawie której mogą oni złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski w tej sprawie.
Branża kultury zwolniona ze składek od lipca do września 2020 roku [VIDEO]

- Rozwiązanie to dotyczy: twórców, artystów, architektów, działalności obiektów kulturalnych, jak również przedsiębiorców działających w sektorze związanym z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, oraz firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Umorzenie składek przysługuje, jeśli  doświadczyli spadku przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Podmiot musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe.

 

- Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B. – wyjaśnia rzeczniczka.

Przepisy prawa nadal nie wskazują, w jakim terminie mogą złożyć wniosek płatnicy prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 59.20.Z (działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych), 93.11.Z (działalność obiektów sportowych) i 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych) . Dlatego złożenie wniosku przez przedstawicieli tych branż nie będzie możliwe bez nowelizacji przepisów w tym zakresie.


Podziel się
Oceń

Komentarze