Łomżyński WOPiTU. Strzał w dziesiątkę

  • 02.02.2021, 13:20
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Łomżyński WOPiTU. Strzał w dziesiątkę
Z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia odbyło się w piątek (29 stycznia) pierwsze w tym roku i pierwsze w nowej siedzibie posiedzenie społecznej rady Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

- Nie spotykaliśmy się w tym gronie, gdy kilka dni temu z udziałem mediów prezentowana była po raz pierwszy nowa siedziba WOPiTU. Chodziło o ograniczenia pandemiczne, ale też chcieliśmy, aby rada spokojniej mogła porozmawiać i dokładniej zapoznać się z nowymi  warunkami pracy ośrodka - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś. 

Dlatego też przewodniczący społecznej rady, radny Sejmiku, Piotr Modzelewski, a wraz z nim Lucyna Antecka, Piotr Grabani, Robert Grzymała, Paweł Karwowski i Tadeusz Ostaszewski mieli okazję zobaczyć jak pod okiem dyrektor Renaty Szymańskiej odbywa się urządzanie nowych pomieszczeń. I  chociaż WOPiTU formalnie rusza od 1 lutego, byli też świadkami jak meldowali się w ośrodku pierwsi podopieczni całodobowego oddziału terapii uzależnień.            

 - To ważna chwila ze względu na ogromną poprawę warunków pracy dla pracowników, a także dla pacjentów, którym udzielają pomocy - stwierdził Piotr Modzelewski, przewodniczący społecznej rady.

Z nowych form działalności WOPiTU "strzałem w dziesiątkę" wydaje się już na starcie poszerzenie działalności w zakresie psychologii i psychiatrii dzieci i młodzieży. Zainteresowanie jest ogromne. Jak podkreślała dyrektor Renata Szymańska, było już w pierwszych dniach ponad 60 zgłoszeń i przybywało ich z każdą godziną. 

- Informację rozesłaliśmy do wszystkich szkół i instytucji zainteresowanych działalnością ośrodka. Mieliśmy też okazję zaprezentować tę część naszych zadań w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Zapewniliśmy specjalny stały kontakt telefoniczny - powiedziała Renata Szymańska.        

Jak też podkreśliła, ośrodek psychologii i psychiatrii dziecięcej w WOPiTU nie musi być przeznaczony jedynie dla Łomży i powiatu. Swoje potrzeby w tym zakresie zgłaszają już np. gminy z powiatu zambrowskiego, a także z pogranicznych miejscowości województwa mazowieckiego. Drugim ważnym  zadaniem wynikającym z nowego oblicza ośrodka w Łomży są prace nad uruchomieniem Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego (jest na niego przeznaczone całe piętro siedziby).

Członkowie rady społecznej obejrzeli film podsumowujący proces tworzenia nowej siedziby WOPiTU, w której już od 1 lutego zaczyna się praca w szerszym zakresie, na co nie pozwalały warunki w poprzednim miejscu przy ul. Rybaki. Z zainteresowaniem oglądali też pomieszczenia, w których realizowane będą zadania ośrodka.     

- Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię ważna dla Łomży - utworzenie ośrodka spowodowało usunięcie patologii z tej części miasta. Ta okolica miała złą sławę, zwana była "trójkątem bermudzkim". Teraz jest to pięknie zagospodarowany teren - zaakcentował wicemarszałek Marek Olbryś.  

Rada społeczna na wniosek przewodniczącego Piotra Modzelewskiego przez aklamację przyjęła wniosek, aby wystąpić do władz województwa o zwiększenie wynagrodzenia dyrektor Renaty Szymańskiej. Uzasadnienie podkreśla przede wszystkim sprawne przeprowadzenie inwestycji oraz znacznie poszerzony zakres działalności Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.     

***

WOPiTU w Łomży funkcjonuje od 1992 r. Jego celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych dla osób uzależnionych od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych, a także nowych zjawisk w tej dziedzinie, np. uzależnienia od internetu. Ośrodek jako jedyny w tej części polski północno-wschodniej Polski prowadzi staże dla osób uczących się zawodu terapeuty uzależnień.

Całkowity koszt przygotowania nowej siedziby w obiektach dawnego szpitala zakaźnego przy ul. Skłodowskiej-Curie wyniósł ponad 22 mln zł. Finanse pochodziły z trzech źródeł: 2,1 mln zł pochodziło z funduszy europejskich; 5,6 mln zł z budżetu państwa, najwięcej – ok. 15 mln zł przeznaczył na ten cel Samorząd Województwa Podlaskiego, którego jednostką jest Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe