Laureaci konkursu Inicjatywa Społeczna Roku 2019. Wśród wyróżnionych Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kolnie

 • 05.02.2021, 09:45 (aktualizacja 05.02.2021, 09:50)
 • Red
Laureaci konkursu Inicjatywa Społeczna Roku 2019. Wśród wyróżnionych Gminne…
Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski ogłosił wyniki konkursu Inicjatywa Społeczna Roku 2019. Kapituła tytuły laureata i wyróżnienia przyznawała organizacjom pozarządowym w czterech kategoriach: budowanie wspólnoty lokalnej, polityka społeczna, kultura i dziedzictwo narodowe oraz edukacja i sport. W tej ostatniej wyróżnienie otrzymało Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kolnie.

- Dziękuję wszystkim za zgłoszenia do naszego konkursu, ale przede wszystkim za to, że działacie na różnych polach aktywności społecznej i podejmujecie inicjatywy, które mają wymiar przede wszystkim lokalny, ale czasem również wojewódzki, a nawet ogólnopolski i wszystkie są tak samo ważne- mówił Bohdan Paszkowski.

Konkurs Inicjatywa Społeczna Roku ma na celu promowanie działań organizacji pozarządowych z województwa podlaskiego, które aktywizują społeczność lokalną, organizują przedsięwzięcia z myślą o najbliższym otoczeniu, promują zasady współżycia społecznego i przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

- Państwo dzielicie się swoimi pomysłami, dobrymi praktykami z tymi, którzy może dopiero zaczynają, którzy spojrzą na Was i stwierdzą, że „rzeczywiście możemy w naszych niedużych miejscowościach zrobić coś nierutynowego”- wskazywał Tomasz Madras, wicewojewoda.

Nagrodzeni

W kategorii Budowanie wspólnoty lokalnej:

 • LAUREAT: Stowarzyszenie Moszczonka za inicjatywę „Moszczonka pamięta, uczy i bawi”. Projekt składał się z konkursu na „najładniejszą ławkę we wsi”, wykonania tablicy upamiętniającej kobiety ze wsi, warsztatów kulinarnych oraz festynu rodzinnego. Nagrodę odebrała prezes Stowarzyszenia Helena Kalinowska.

 

 • WYRÓŻNIENIE: Stowarzyszenie Pro Salute za inicjatywę „Zaczarujmy patio”, która polegała na odnowieniu patio Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nagrodę odebrał sekretarz Stowarzyszenia dr hab. Mateusz Cybulski.

W kategorii Kultura i dziedzictwo narodowe:

 • LAUREAT: Stowarzyszenie Bielska Inicjatywa Społeczna za inicjatywę „Piknik militarny od Unii do Unii”, której celem była edukacja społeczeństwa w 450-lecie unii polsko-litewskiej i 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Projekt polegał na zorganizowaniu inscenizacji potyczki z okresu I wojny światowej, strzelania z łuku i kuszy oraz prezentacji uzbrojenia historycznego i współczesnego. Nagrodę odebrał Jan Jakub Kita

 

 • WYRÓŻNIENIE: Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach za inicjatywę „Odtworzenie obrzędu swaty mieszkańcom wsi Karakule i okolic”, która przypominała, jak w czasach dziadków odbywało się kojarzenie par przy udziale swata. Koło stworzyło scenariusz na podstawie prawdziwych historii zebranych od starszych mieszkańców wsi. Nagrodę odebrała Alina Ochrymiuk.

W kategorii Edukacja i sport:

 • LAUREAT: Stowarzyszenie Pro Salute za inicjatywę „Uniwersytet Zdrowego Seniora i Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej”, która propaguje zdrowy styl życia i postawy prozdrowotne, poszerza wiedzę na ten temat wśród osób starszych oraz aktywizuje je społecznie.

 

 • WYRÓŻNIENIE: Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kolnie za „Turnieje piłki nożnej i siatkowej”. W 10 turniejach uczestniczyło ponad 500 osób: młodzież szkolna, pozaszkolna i dorośli. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Ałajko.

W kategorii Polityka Społeczna:

 • WYRÓŻNIENIE: Koło Gospodyń Wiejskich w Ignatkach za półkolonie dla dzieci pt. ”Wakacje-idą wakacje”. Jak napisały członkowie Koła: „Chciałyśmy odciągnąć dzieci od środków masowego przekazu i pokazać, że bez nich też można ciekawie spędzać czas, poznać nowe osoby i bawić się razem”.

 

Kapituła konkursu Inicjatywa Społeczna Roku obradowała w następującym składzie: wicewojewoda podlaski Tomasz Madras (przewodniczący), Roman Czepe, Adam Jakuć, Monika Korzuchowska-Dojlido, Lech Feszler, Maria Żeszko.

Poszczególne zgłoszenia oceniane były przez każdego uczestnika obrad Kapituły, uwzględniając następujące kryteria:

 1. znaczenie inicjatywy dla społeczności lokalnej, osiągnięta zmiana społeczna, rozwiązany problem lub zaspokojone potrzeby;
 2. znaczenie inicjatywy dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz promowania postaw i wartości patriotycznych, prorodzinnych, solidarności społecznej i aktywności społecznej;
 3. innowacyjność podjętego działania.
red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe