Rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla nauczycieli

 • 08.02.2021, 09:27
 • Red
Rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla nauczycieli
W poniedziałek, tj. 8 lutego rusza rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób.

Rząd rozpoczyna szczepienia nauczycieli i zachęca wszystkich uprawnionych do rejestracji. Szczepionki są dobrowolne i bezpłatne, ale dają ochronę zbiorową tylko wtedy, gdy przyjmie je duża grupa osób.

Kto może się zaszczepić?                                                                                          

W pierwszej grupie szczepionkę będą mogli przyjąć:

 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno- pedagogicznych.
 •  

​​​​​​- To są wszyscy nauczyciele, którzy dziś pracują w systemie stacjonarnym – wyjaśnia minister edukacji Przemysław Czarnek. – Dziękuję za możliwość szczepienia tej grupy już teraz – dodaje.

W grupie zatrudnionych w placówkach oświatowych i uprawnionych teraz do przyjęcia szczepionki jest ok. 430 tys. osób.

- Apeluję do wszystkich Państwa, byście się zaszczepili. Wszyscy już bardzo chcemy wrócić do normalności. Narodowy Program Szczepień to światełko w tunelu– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Mam nadzieję, że do końca lutego uda się nam zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepienia kolejnych grup z 1c, czyli służb mundurowych – informuje Michał Dworczyk, szef KPRM.

Zgłoszenie na szczepienie – jak to zrobić?

Proces szczepienia nauczycieli ma przebiegać sprawnie i szybko. Dlatego wprowadzono specjalny system zgłoszeń dla tej grupy uprawnionych. Każdy, kto będzie chciał przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19:

 1. zgłasza się do pracodawcy (dyrektora, kierownika placówki, w której jest zatrudniony);
 2. pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
 3. pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
 4. pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.

Jest ok. 600 szpitali węzłowych. Tylko w tych placówkach będą prowadzone szczepienia nauczycieli.

Rejestracja – dwa formularze

Rejestracja nauczycieli na szczepienie ruszy w poniedziałek 8 lutego o godz. 8:00. Pedagodzy będą zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych uprawnionych z tej grupy – SIO, czyli System Informacji Oświatowej.

Formularze będą wypełniane przez dyrektorów/kierownictwo placówki, którzy przekażą dane do SIO. Dzięki temu system komputerowy wygeneruje e-skierowania, które dają uprawnienia do przyjęcia szczepionki.

Pierwsze szczepionki zostaną podane chętnym w piątek 12 lutego. Działająca przez premierze Rada Medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60. roku życia korzystali ze szczepionek AstraZeneca, które dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale już 100% protekcji przed ciężkimi powikłaniami w przypadku zakażenia.

– Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie są bezpieczne i skuteczne– przekonuje minister Michał Dworczyk. - Apelujemy o odpowiedzialność jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Oddajmy głos naukowcom, którzy potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca – dodaje szef KPRM.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe