Program 100 obwodnic w województwie podlaskim. GDDKiA ogłasza pierwsze przetargi 

  • 09.02.2021, 09:48
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Program 100 obwodnic w województwie podlaskim. GDDKiA ogłasza pierwsze…
Pięć obwodnic w województwie podlaskim zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na dwie z nich białostocki oddział GDDKiA ogłosił w grudniu ubiegłego roku przetarg, były to obwodnice Suchowoli i Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8. Pozostałe obejścia: Białobrzeg w ciągu DK8, Augustowa w ciągu DK16 oraz Zambrowa w ciągu DK63/66 są na różnym etapie prac przygotowawczych.

Obwodnica Augustowa

To element szerszego zadania obejmującego modernizację całego ciągu DK16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga zyska na całej długości szerokość minimum 7 metrów oraz nośność 11,5 tony na oś, co umożliwi wykorzystanie jej do ruchu cięższego niż obecnie. W celu skutecznego wyeliminowania ruchu ciężkiego z Augustowa, GDDKiA w Białymstoku zaplanowała południowo-wschodnią obwodnicę tej miejscowości. Analizowane są różne warianty, m.in. ten najdłuższy, który na początku ubiegłego roku przedstawił burmistrz Augustowa (tzw. wariant samorządowy).

Obecnie zakończono prace nad uproszczonym studium korytarzowym oraz nad analizą i prognozą ruchu. Teraz opracowywany jest etap I Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (etap I STEŚ-R), w tym prowadzona jest roczna inwentaryzacja przyrodnicza.

Ogłoszenie przetargu w systemie Projektu i buduj planowane jest na III kw. 2024 r., a roboty budowlane przewidziane są na lata 2026-2028.  

 

Obwodnica Białobrzeg

Trasa będzie miała długość ok. 5 km i ominie miejscowość od wschodu. Uzyskana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, a obecnie trwa analiza ofert w przetargu na opracowanie Koncepcji programowej dla odcinka DK8 Sztabin - Augustów wraz z obwodnicą Białobrzeg oraz dokumentacji geologicznej i geotechnicznej. To ostatni etap prac przygotowawczych. Przetarg w systemie Projektuj i buduj zaplanowano na IV kwartał 2022 r. Roboty budowlane przewidziane są na lata 2025-2027. 

 

Obwodnica Suchowoli

Zgodnie z planem przetarg na projekt i budowę obwodnicy Suchowoli został ogłoszony 23 grudnia 2020 r. Trasa będzie miała długość ok. 15,3 km i nie tylko wyprowadzi tranzyt poza Suchowolę od strony wschodniej, ale ominie również szereg sąsiednich miejscowości: Zagórze,  Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne czy Krzywą. 

W ramach inwestycji powstaną m.in. trzy skrzyżowania z istniejącym układem drogowym, liczne obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska. Ponadto w ramach zadania przebudowane zostaną drogi lokalne. Jej budowa przewidziana jest na lata 2023-2025.  

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe