Walentynki

  • 14.02.2021, 07:54
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Walentynki
„ …Ona mu z kosza daje maliny,
 A on jej kwiaty do wianka …” 
 (Adam Mickiewicz, Świtezianka)

Przed nami 14 lutego, dzień zakochanych.  To radosne święto, dzień w którym okazujemy sobie miłość, sympatię.  W tym dniu zakochani obdarowują się prezentami: listami zawierającymi wyznania miłosne, kartką z sercem, kwiatem, maskotką, biżuterią, zaproszeniem do kina. Prezent nie musi być drogi, ważna i magiczna w tym dniu jest moc słów i gestów, okazanie uczuć bliskiej osobie. 

Chociaż kochamy na co dzień, ważne jest okazywanie  sobie uczuć – tu rola Walentynek jest nieoceniona. Trzeba dbać o związek, pielęgnować go na co dzień i od święta. Dla każdego miłość jest czymś niezwykle ważnym.

Tradycja walentynek wywodzi się ze zwyczaju, który narodził się  w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzone było święto ku czci Fauna, bożka płodności i macierzyństwa. Luty to symboliczne przebudzenie się natury. Aby wykorzystać stare, pogańskie zwyczaje, kościół nadał świętu nowy, chrześcijański sens. Pojawia się więc postać św. Walentego, biskupa rzymskiego, żyjącego w II połowie wieku naszej ery, będącego symbolem miłości ekumenicznej i międzywyznaniowej, który wbrew woli cesarza  rzymskiego potajemnie udzielał ślubów wojownikom cesarskim i ich wybrankom.  Jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński pogańskiego legionisty i chrześcijanki – wg legendy, błogosławieństwo przyjęte z jego rąk, gwarantowało długie i szczęśliwe życie małżeńskie, pełne wzajemnej miłości i wierności.  Św. Walenty zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań religijnych, według podań stało się to 14 lutego.  Św. Walenty to postać historyczna, wokół niego narosło wiele legend.  W roku 1496 papież Aleksander VI ogłasza  św. Walentego patronem zakochanych.
 Do Polski obchody walentynek trafiły wraz z kultem św. Walentego z Bawarii i Tyrolu.  Popularność zyskały w latach 90- tych XX wieku. W całości przejęliśmy niezwykłą atmosferę tego dnia.  

W Polsce w wielu kościołach znajdują się relikwie św. Walentego.  W Chełmnie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Rudzie Wielkiej i Jasnej Górze.  Obchody Dni Św. Walentego  w Chełmnie są uroczyste, tworząc szczególną atmosferę i urok. Walentynki świętuje cały świat, chociaż w przybiera różne formy w innych krajach. Święto zakochanych, to okazja, aby pokazać sobie nawzajem i całemu światu, że miłość istnieje. Najważniejsze w tym święcie, to miłość do drugiej osoby.

Modlitwa do św. Walentego
Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości -zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. (modlitwa z francuskiej miejscowości Saint-Valentin).

Teresa Rębiś

 

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe