Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:54

Mazowsze. Wiadomości z regionu odc. 170 - [VIDEO]

Miniony tydzień w województwie mazowieckim.
Mazowsze. Wiadomości z regionu odc. 170 - [VIDEO]

Mazowsze konsultuje Umowę Partnerstwa na lata 2021-2027

Trwa proces programowania unijnych funduszy na lata 2021–2027. Rozpoczęły się rządowe konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa. Do Mazowsza w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 otrzymać ma 1,69 mld euro. W związku z obowiązującym od początku stycznia 2018 r. podziałem statystycznym województwa alokacja została również podzielona zgodnie z kategoriami regionów. Mazowiecki regionalny otrzyma – 1 mld 557,5 mln euro, a warszawski stołeczny, jako region lepiej rozwinięty – 111,5 mln euro.


W marszałkowskich szpitalach ruszają kilkusetmilionowe inwestycje

Całkowita przebudowa budynków H i D w szpitalu bródnowskim oraz dostosowanie ich do nowej rzeczywistości, czy budowa nowego budynku na potrzeby szpitala międzyleskiego, to jedne spośród licznych inwestycji, które ruszają w szpitalach wojewódzkich w Warszawie. 
 

 

Centrum Badań Jądrowych w Otwocku wybuduje pierwszy w tej części Europy laser na swobodnych elektronach.

Lasery na swobodnych elektronach pozwalają badać z niedostępną innymi metodami precyzją materiały, molekuły chemiczne, cząsteczki biologiczne i dynamikę procesów, w których one uczestniczą. Wyniki badań prowadzonych przy użyciu tych urządzeń mogą mieć rewolucyjne znaczenie dla medycyny, chemii czy elektroniki. Na świecie takich urządzeń powstało już kilkadziesiąt. W tej części Europy  jak dotąd żadne. Nadzieją jest polski laser, nad którym pracuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Już niebawem naukowcy z tej jednostki naukowej otrzymają ponad 20 milionów złotych z funduszy europejskich na jego rozbudowę. 


Pogotowie w Płocku ma dwie nowe karetki.

Dwie karetki typu-C, czyli najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu, wykorzystywany do transportu chorych wymagających specjalistycznej opieki i zaawansowanego leczenia trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transpotu Sanitarnego w Płocku. 


Zabytkowe wyposażenie Apteki w Rynku trafiło do Muzeum Malczewskiego w Radomiu. 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego, wzbogaciło się o wyjątkowe wyposażenie z najstarszej w Radomiu po „Aptece pod Białym Orłem” - „Apteki w Rynku”, zwanej także od imienia jednego z pierwszych właścicieli „Kasprzykowskiego”. Darowiznę przekazała ostatnia właścicielka, Anna Fąfara. Meble, bo o nich mowa, mają pochodzić z 1843 roku. 


Podziel się
Oceń

Komentarze