Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2021 rok 

  • 16.02.2021, 10:11 (aktualizacja 16.02.2021, 10:17)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2021 rok
Zajmują się malarstwem, filmem, muzyką, tańcem… Są wśród nich publicyści i aktorzy, rękodzielnicy, a nawet znawczyni dworskiej kuchni Branickich. W piątek (12.02) 23 osoby związane z podlaską kulturą odebrały stypendia artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2021. Marszałek Artur Kosicki przekazał je laureatom podczas uroczystości w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

- Serdecznie państwu gratuluję uzyskania stypendiów, ale przede wszystkim, w imieniu własnym i zarządu województwa, pragnę podziękować. To, co robicie, zasługuje na największe uznanie. Wasza praca, pasja rozwija i promuje nasz region. A ja zawsze podkreślam, że kultura, obok sportu, jest najlepszą promocją - mówił Artur Kosicki, otwierając galę. - Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych jest dla obecnego zarządu województwa sprawą wielkiej wagi. Chcemy, aby z roku na rok tych stypendiów było coraz więcej i żeby były coraz wyższe. Ubiegły rok był bardzo ciężki, ale cały czas dbamy o to, aby zakres i obszar tego wsparcia był coraz większy – dodał marszałek.

Stypendia półroczne przyznano ośmiu osobom. Każda z nich otrzyma po 7 tys. zł wsparcia na realizację swoich projektów. Natomiast po 10 tys. zł otrzymają laureaci stypendiów rocznych. Łącznie na stypendia dla osób dorosłych uzdolnionych artystycznie Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył 206 tys. zł.

Filmy, katalogi, biżuteria

Jednym z tegorocznych stypendystów jest Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, reporter od wielu lat współpracujący z podlaskimi instytucjami kultury. Pieniądze pomogą mu zrealizować projekt „Krajobraz Podlasia: 12 filmów o 12 miejscowościach województwa podlaskiego”. 

- Jestem szczęśliwy i dumny, że mój projekt otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego – mówił Dominik Sołowiej. -  Dzięki stypendium przygotuję 12 filmów promocyjnych, poświęconych 12 miejscowościom województwa podlaskiego. Chciałbym dzięki nim pokazać wyjątkowość naszego regionu oraz wyjątkowość mieszkańców, dzięki którym Podlaskie jest przestrzenią niezwykłą. Można tu żyć, pracować, rozwijać pasje i odpoczywać od zgiełku miasta. Mam nadzieję, że moje działania filmowo-promocyjne sprawią, że Podlaskie stanie się jeszcze bardziej popularne, także poza granicami województwa – podkreślał.

Stypendium roczne otrzymał też m.in. Kamil Leszczyński. Dzięki wsparciu zrealizuje unikatowe przedsięwzięcie. Autor zamierza stworzyć i opracować katalog nazwisk historycznych mieszkańców Ciechanowca  miejscowości, z której sam pochodzi. 

- Ten katalog stanie się później częścią słownika, który będzie wydany w formie drukowanej – mówił stypendysta.

Wśród docenionych przez marszałka artystów znalazła się też Jolanta Polowczyk, która projektuje biżuterię. W ramach stypendium stworzy kolekcję inspirowaną podlaskimi motywami. 

- To projekt, który będzie łączył dawny haft podlaski i dzisiejszą sztukę biżuteryjną. Chcę zaprojektować i stworzyć kolekcję biżuterii, która stanie się dzisiejszym wydaniem tamtejszych wzorów – informowała Jolanta Polowczyk.

Spotkanie miało, z oczywistych względów, nieco skromniejszy charakter niż zazwyczaj, ale dzięki zniesieniu części ograniczeń spowodowanych pandemią, wręczenie certyfikatów mogło odbyć się z udziałem laureatów. 

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe