Twórczość artystyczna seniorów [FOTO]

  • 17.02.2021, 09:31 (aktualizacja 17.02.2021, 09:40)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Twórczość artystyczna seniorów [FOTO] Stanisław Waśko podczas procesu twórczego. Rzeźbienie w drewnie to jego pasja.
Największy skarb seniorów to wolny czas, swoboda, możliwość poświęcenia większości czasu dla siebie, dla własnego programu. Ten cenny skarb może być klęską, jeśli nie mamy pomysłu na dalsze życie i nie wiemy co z nim począć, jak go zagospodarować. Zamiast rozmyślać nad koniecznością przejścia na emeryturę, powinniśmy cieszyć się, że wreszcie możemy odetchnąć, rozwijać swoje pasje i marzenia, na co nie mieliśmy czasu pracując zawodowo i wychowując dzieci. Chodzi o to, by dane nam jeszcze dni wypełnić wartościową treścią.

Są seniorzy, którzy tak jak Iwona Czartoryska, kontynuują rozwijanie swojej twórczości artystycznej w większym wymiarze, niż gdy pracowali zawodowo. Są też tacy, którzy dopiero po przejściu na emeryturę odkrywają przypadkowo swoje zdolności i rozwijają je, jak chociażby Stanisława Waśko. 

Iwona Czartoryska z wykształcenia nauczycielka, dusza artystyczna. Całe zawodowe życie pracowała w przedszkolu. Od dawna realizowała się artystycznie wykonując pomoce dydaktyczne do zajęć z dziećmi. Do każdego zajęcia trzeba było samodzielnie wykonać potrzebne rekwizyty czy namalować obrazki. Wiedzą coś o tym nauczyciele – emeryci, ja zresztą też. Do tego upiększała swój ogród, realizowała swoje pomysły. Cztery lata temu kupiła siedlisko na wsi, gdzie mieszka ze swoimi ukochanymi zwierzętami (obecnie ma dwa koty i psa). Ma większe możliwości przekształcania pomysłów w realne i piękne wytwory. Jej działka, dom wewnątrz i na zewnątrz to wiele ciekawych eksponatów wykonanych własnoręcznie, cieszących oko. Ona sama czerpie energię do życia wykonując te prace. Gdy Ją odwiedzam, to zaskakują mnie coraz to inne prace. Dzień, w którym nic nie zrealizuje, uważa za stracony. Zimą skupia się na upiększaniu domu, a także myśli jak odmienić działkę wiosną. Tak, jak inni seniorzy ma różne schorzenia, ale praca twórcza pozwala Jej na zapominanie o kłopotach zdrowotnych. Gdy wchodzę na teren siedliska, czuję się jak w bajce. To tylko namiastka tego co można podziwiać u Iwony.

Stanisław Waśko z wykształcenia technik futrzarz. Zanim przyjechał do Łomży pracował w Krakowskich Zakładach Futrzarskich, a następnie w Żywieckich Zakładach Futrzarskich. W Łomży otworzył Zakład Wyprawy Skór Futerkowych. Po przejściu na emeryturę zupełnie przypadkowo zaczął rzeźbić w drewnie. Początkowo w drewnie lipowym (stosunkowo miękkie, a następnie w dębie – twarde drewno oraz innych jakie miał pod ręką). Jest samoukiem. Nigdy nie brał udziału w żadnych warsztatach czy szkoleniach. Jego początkowe prace były nieudolne, ale z czasem metodą prób i błędów doszedł do imponujących efektów. Z czasem Jego rzeźby, płaskorzeźby, kapliczki, szopki zaczęły być doceniane na różnych wystawach i konkursach. Otrzymał wiele nagród i dyplomów. W 2000 roku wraz ze Stanisławem (mam to szczęście być jego małżonką) kupiliśmy siedlisko na wsi. Tam były doskonałe warunki do pracy twórczej. Na działce zaczęły pojawiać się kapliczki i rzeźby, co wzbudzało ogólne zainteresowanie. Stanisław pracował dużo, a rzeźbienie stało się Jego pasją i czerpał z tego energię i radość życia. Nie przywiązywał wagi do katalogowania swoich prac, dlatego dokładnie nie wiadomo ile ich było. Wiele prac wywiozły dzieci za ocean, wiele rzeźb rozdał znajomym i sąsiadom. Jego prace zakupiło Muzeum Sztuki Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży, a także klienci indywidualni. Bardzo dużo rzeźb wykonał na zamówienie i darował je. Figura Św. Floriana dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Małym Płocku, figura Jezusa Frasobliwego do kamiennej kapliczki z 1902 roku w Chludniach, dwie kapliczki podarowane do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie i wiele innych, które nie sposób wymienić. 

I choć każde z nich lubuje się w innej dziedzinie tworzenia, łączy ich jedno. Pasja i miłość tworzenia. 

Danuta Waśko

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe