Umowa na remont Teatru Dramatycznego podpisana

  • 21.02.2021, 12:27 (aktualizacja 21.02.2021, 12:31)
  • Red
Umowa na remont Teatru Dramatycznego podpisana
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego oraz Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku podpisali umowę dotyczącą modernizacji instytucji. To długo wyczekiwana inwestycja, na którą właśnie ogłoszony został pierwszy przetarg. Remont wynieść ma 58 mln zł.

Remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został zaplanowany na lata 2021-2023. Dotację na ten cel udało się pozyskać z rządowych środków. Szacunkowa wartość remontu to 58 mln zł, z czego 26 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zaś pozostałe środki z budżetu województwa.

Do tej pory budynek przy ul. Elektrycznej 12 w Białymstoku nie przechodził poważnej modernizacji

- To inwestycja, która była bardzo długo wyczekiwania przez mieszkańców. Teatr Dramatyczny, w zasadzie od momentu jego powojennej odbudowy w latach czterdziestych XX wieku, nie przechodził gruntownego remontu. To pokazuje, jak ważny, a wręcz historyczny jest to moment w dziejach tej instytucji, prowadzonej przez samorząd województwa, a także Białegostoku i całego województwa podlaskiego. Podczas wyborów w 2018 roku złożyłem społeczeństwu obietnicę, że będzie on wyremontowany i dzisiaj jest dowód na to, że słowo zostało dotrzymane- mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

W ramach inwestycji wykonane zostaną roboty budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu zabytkowego budynku teatru. Planowana jest także wymiana instalacji wewnętrznych: wodno-kanalizacyjno-ciepłowniczych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, wentylacji mechanicznej, klimatyzacyjnej, zagospodarowanie terenu wokół budynku.

- Cieszę się, że teatr w końcu będzie wyremontowany. Z pewnością wiele się zmieni, ale mam nadzieję, że będą to pozytywne zmiany, które dadzą widzom komfort odbioru spektakli, a jeśli chodzi o pracowników, to wpłyną na polepszenie warunków ich pracy. Nowoczesne rozwiązania z zakresu mechaniki sceny pozwolą nam tworzyć jeszcze bardziej atrakcyjne spektakle. Ponadto budynek w końcu będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełno sprawnościami- wskazuje Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Modernizacja obejmie wymianę stolarki i ślusarki, montaż nowych siedzisk na widowni, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także do wymogów przeciwpożarowych. Zadanie zakłada także nowoczesne rozwiązania w obszarze technologii sceny, akustyki oraz elektroakustyki.

Na czas remontu teatr się zamyka, nie zawiesza jednak swojej działalności artystycznej.

- Do końca kwietnia tego roku będziemy jeszcze pracować w siedzibie, a później najprawdopodobniej będą to: kino „Ton”, Klub Garnizonowy, Podlaski Instytut Kultury lub mała scena Opery i Filharmonii Podlaskiej- wyliczał dyrektor placówki.

Teatr Dramatyczny właśnie ogłosił przetarg na pierwszy etap modernizacji. Specyfikacja Warunków Zamówienia oraz wszystkie dokumenty dostępne są na Platformie Zakupowej Teatru. Termin składania ofert ustalony został na 29 marca 2021 roku.

Siedziba Teatru Dramatycznego znajduje się w centrum miasta w budynku wybudowanym w latach trzydziestych XX wieku. Instytucja jako Teatr Wojewódzki rozpoczeła tam działalność w 1944 roku. Wówczas to ukształtował się zespół aktorski złożony z przebywających w Białymstoku znakomitych artystów z Warszawy, czy Krakowa, takich jak m.in. – Jan Świderski, Czesław Wołejko, Halina Kossobudzka, Lidia Zamkowa, do których dołączyli rodzimi, białostoccy aktorzy. Pierwszym dyrektorem Teatru był Marian Meller. Pierwszą premierę wystawiono 22 września 1944 roku. Był nią spektakl „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego. Odbył się on jednak w siedzibie obecnego kina „Ton”, gdyż jeszcze przez kilka lat trwała odbudowa spalonego w czasie wojny gmachu Teatru. Pierwszy spektakl na jego scenie – sztukę „Świętoszek” Moliera zagrano 23 września 1948 roku.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe