100 lat diecezji łomżyńskiej. Duchowe przygotowania do jubileuszu 

  • 22.02.2021, 08:55 (aktualizacja 22.02.2021, 09:01)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
100 lat diecezji łomżyńskiej. Duchowe przygotowania do jubileuszu
28 października 2025 roku będziemy przeżywać 100-lecie utworzenia Diecezji Łomżyńskiej. Z tej okazji przez najbliższe trzy lata diecezja podejmie drogę duchowego przygotowania do jubileuszu.

,,LIST PASTERSKI
BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO JANUSZA STEPNOWSKIEGO
NA ROZPOCZĘCIE DUCHOWEGO PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZU
100. LECIA POWSTANIA DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

 

Drodzy Bracia i Siostry, umiłowani Diecezjanie!

              Czas Wielkiego Postu, który rozpoczęliśmy w Środę Popielcową, jest drogą na Świętą Górę Paschy. Przez najbliższe 40 dni będziemy wraz z Chrystusem podążać duchowo do Jerozolimy, by uczestniczyć w najważniejszym wydarzeniu naszej wiary: w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Na progu tego świętego czasu paschalnej pokuty słyszymy naszego Zbawiciela głoszącego Ewangelię Bożą: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!» (Mk 1, 15). Wielki Post niesie dla każdego z nas kilka zadań: słuchanie słowa Bożego i pokutę, postępowanie na drodze ku zbawieniu, wierność przymierzu chrzcielnemu, przygotowanie do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej dla katechumenów, rozważanie męki naszego Pana. Wielki Post jest czasem odnowy, aby uwierzyć na nowo, zaufać Bogu i oprzeć na Jego słowie swoje życie. Przypominamy sobie o przymierzu, które Bóg zawarł z każdym z nas. Znakiem tej szczególnej więzi Boga z nami jest Ewangelia, która rozbrzmiewa w naszych sercach, szczególnie od momentu naszego chrztu. Jest ona głoszona w Kościele szczególnie podczas liturgii, ale także w naszych domach rodzinnych, na katechezie w szkole czy we współczesnych nam czasach również w przestrzeni medialnej. Wierzyć w Ewangelię znaczy wierzyć Chrystusowi, pokładać w Nim swoją ufność, być uległym Jego woli, uznać Go jako Pana i Zbawiciela swojego życia.

               Wielki Post jest powrotem do źródła, by na nowo odkryć i zrozumieć co to znaczy, że jako chrześcijanin należę do Chrystusa i do Jego Ciała, czyli Kościoła. Warto zastanowić się nad tym, co dzisiaj oznacza wyjście na pustynię i czym jest owa pustynia? Mierzymy się dzisiaj z wieloma wyzwaniami: walką z epidemią i jej skutkami dotykającymi wiele przestrzeni naszej codzienności, z cierpieniem i chorobą naszych bliskich, z duchową oziębłością wielu z naszych sióstr i braci, problemami naszej ojczyzny i Kościoła. Wychodzimy na pustynię razem z Chrystusem, aby uwierzyć, że w Nim – Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, jest nasze życie. Doświadczamy Jego obecności w Kościele, który jest wielką wspólnotą uczniów Pana. Kościół jest domem i szkołą komunii, miejscem doświadczenia Bożej i ludzkiej miłości, dzielenia się po bratersku dobrem i miłosierdziem.

               Na przestrzeni wieków, począwszy od Zesłania Ducha Świętego, apostołowie i ich następcy podejmowali i wciąż podejmują wysiłek ewangelizacyjny, by przez głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i posługę miłości w ludzkich serca zasiewać ziarno wiary i tę wiarę rozwijać. Wołanie Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii jest zaproszeniem do przemiany. W dzisiejszych czasach oznacza ona świadomy wybór Chrystusa, który na co dzień widoczny będzie w ewangelicznym świadectwie miłości wobec braci i sióstr, szczególnie potrzebujących. Będzie aktem życzliwości i wdzięczności wobec tych, którzy niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Myślę tu o personelu służby zdrowia i innych służb porządkowych, o wolontariuszach, o każdym człowieku, który dostrzega w potrzebującym Chrystusa i daje z siebie ofiarę czyniąc dobro i miłość.

Zamysł Chrystusa realizuje się szczególnie na naszych ziemiach od chwili utworzenia Kościoła partykularnego – Diecezji Łomżyńskiej. Za kilka lat, a dokładnie: 28 października 2025 r., będziemy przeżywać 100-lecie utworzenia naszej diecezji. Wydarzenie to było związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po zakończeniu I wojny światowej. Reorganizacja struktury Kościoła w Polsce, dokonana decyzją Stolicy Apostolskiej, uwzględniała kształt granic kraju, który na nowo znalazł swe miejsce na mapie Europy, po latach zaborów.

               Sto lat bardziej bliskiej i intensywniejszej obecności Chrystusa na naszych ziemiach to czas, który warto podsumować, to dobra okazja, by przypomnieć sobie ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w stuletniej historii naszego Kościoła lokalnego. Z Bożej woli w tę historię włączone były osoby, które kształtowały dzieje naszej diecezji. Byli to przede wszystkim kolejni Pasterze naszej diecezji, którzy przewodzili naszej diecezjalnej wspólnocie, głosili słowo Boże i podejmowali różne decyzje wyznaczające konkretne kierunki pracy duszpasterskiej dla poszczególnych parafii, dla kapłanów i wspólnot zakonnych, dla ruchów i stowarzyszeń kościelnych. W dziele ewangelizacji nasi biskupi byli wspierani przez kapłanów posługujących w parafiach, organizujących życie społeczne, angażujących się w działania oświatowe i naukowe. Niektórzy z nich stali się szczególnymi świadkami wiary oddając swoje życie w dramatycznych czasach II wojny światowej, tak jak błogosławieni ks. Adam Bargielski i ks. Michał Piaszczyński. Z posługą kapłanów łączy się historia i współczesność Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, które niedawno obchodziło 100-lecie istnienia. Diecezja Łomżyńska to przede wszystkim historia pokoleń naszych rodzin, które na przestrzeni lat związywały swoją codzienność z Chrystusem i Jego Ewangelią.

Jubileusz naszej diecezji pozwala spojrzeć w przyszłość, abyśmy w kontekście tego wszystkiego, co obecnie przeżywamy, zastanowili się nad tym, w jaki sposób możemy jako wspólnota diecezjalna z większą gorliwością realizować nasze powołanie do świętości i do dawania świadectwa o naszym Zbawicielu i Panu wobec świata i siebie nawzajem w naszych wspólnotach parafialnych i rodzinnych.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe