Sąd okręgowy w Łomży będzie rozbudowany. Ministerstwo Sprawiedliwości kupiło budynek przy ul. Dwornej [VIDEO]

  • 22.02.2021, 14:45 (aktualizacja 23.02.2021, 11:56)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Sąd okręgowy w Łomży będzie rozbudowany. Ministerstwo Sprawiedliwości…
Akt notarialny został podpisany i wszystkie formalności są już dopełnione. Sąd Okręgowy w Łomży mieszczący się przy ulicy Dwornej 16 zyskał nową nieruchomość. To sąsiadujący z nim budynek po istniejącym tam do niedawna banku, a w zasadzie - z historycznego punktu widzenia - po kilku bankach. W zabytkowej kamienicy przed laty mieścił się Rosyjski Bank Państwa. Dzięki zgodzie Ministerstwa Sprawiedliwości bank zyska 2 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni. Jak przekonywał podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, w pełni zaspokoi to potrzeby Sądu Okręgowego w Łomży.

- Zgoda na zakup nieruchomości dla Sądu Okręgowego w Łomży była jedną z pierwszych decyzji, jaką mogłem podpisać  obejmując swoje obowiązki wiceministra sprawiedliwości – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, na konferencji prasowej przed głównym budynkiem Sądu Okręgowego w Łomży. 

Sąd Okręgowy będzie miał o 1900 metrów więcej powierzchni biurowej, a dodatkowo 200-metrowy budynek gospodarczy. Według prezesa Sądu Okręgowego w Łomży Jana Leszczewskiego, niemożliwe stało się możliwe. 

- Od lat zabiegaliśmy o rozbudowę sądu, a w zasadzie uzyskanie budynku po byłym banku. Zwróciłem się do pani poseł Aleksandry Szczudło z prośbą o poparcie naszych starań w ministerstwie. Wreszcie nadarzyła się okazja. Dzięki pozytywnej decyzji ministerstwa staliśmy się właścicielem nieruchomości – tłumaczył Jan Leszczewski.

- Nie ukrywam, że już od jakiegoś czasu byłam w kontakcie z prezesem i bardzo mocno wspierałam ten projekt, a mianowicie zakup budynku sąsiadującego z sądem. I mamy tego efekty. Uważam, że Łomża, jako duże miasto powinna mieć bardzo dobrze funkcjonujący wymiar sprawiedliwości – przekonywała Aleksandra Szczudło, poseł na Sejm RP. 

 

 

Dotychczas Sąd Okręgowy w Łomży mieści się w trzech budynkach. Po zakupie nowej nieruchomości możliwa będzie jego konsolidacja. 

- Wreszcie wszyscy znajdziemy się w jednym budynku. Sędziowie i oddziały sądu będą mieściły się właśnie tu – wyjaśniał prezes Sądu Okręgowego w Łomży. 

W zakupionym obiekcie powstać ma sala z prawdziwego zdarzenia do sądzenia spraw karnych. Oskarżonych będzie można doprowadzać przed oblicze sprawiedliwości osobnym wejściem. Ale nie tylko. W powiększonym Sądzie Okręgowym w Łomży mieścić się będzie również Centrum Informatyzacji Sądownictwa, a także Centrum Obsługi Wydruków i Przesyłek. Centra te będą obsługiwać cały region. W piwnicach powstanie linia technologiczna do wysyłania przesyłek. Ponadto w nowym budynku znajdzie się winda dla niepełnosprawnych, której nie można było umieścić w głównym budynku ze względu na jego zabytkowy charakter i opiekę konserwatora zabytków. 

Klucze do nowego budynku zostaną przekazane nowemu właścicielowi 1 marca. Wówczas możliwe będzie opracowanie projektu technicznego i podjęcie działań inwestycyjnych. 

- Musimy przebić ścianę między obecnym budynkiem sądu, a nową nieruchomością. Chcemy stworzyć jedno wejście i zapewnić komfort użytkowania obydwu budynków – mówi prezes Sądu Okręgowego w Łomży Jan Leszczewski. 

Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, długość remontu zależna będzie od przygotowań dokumentacyjno - technicznych

- Szacujemy, że remont zostanie zrealizowany w ciągu roku, maksymalnie dwóch lat. Chcemy przeprowadzić go tak szybko, jak to możliwe – przekonywał wiceminister Michał Woś. 

Po remoncie i dostosowaniu do swoich potrzeb nowo zakupionego budynku, Sąd Okręgowy w Łomży zwolni nieruchomość przy ulicy Wojska Polskiego. Ta zostanie w pełni zagospodarowana z kolei przez Sąd Rejonowy. 

- Sąd Rejonowy w Łomży również potrzebuje dodatkowych metrów kwadratowych. Dzięki temu zakupowi niwelujemy zatem problem braku powierzchni, z którą borykał się Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy w Łomży. Jedną inwestycją załatwimy dwa problemy – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś pytany na konferencji prasowej o koszt zakupu nieruchomości odpowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości zabezpieczyło na ten cel blisko 4 miliony złotych. 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe