DK63. Koalicja parlamentarno - samorządowa wkracza do akcji [VIDEO]

  • 22.02.2021, 18:09 (aktualizacja 23.02.2021, 12:00)
  • Red
DK63. Koalicja parlamentarno - samorządowa wkracza do akcji [VIDEO]
"W imieniu mieszkańców powiatów kolneńskiego i piskiego zwracamy się z prośbą o ujęcie w planie budowy dróg krajowych modernizacjo drogi krajowe nr 63 na odcinku od "węzła Kolno" (w ciągu drogi ekspresowej S61 - Via Baltica) do miasta Pisz wraz z obwodnicą miasta Kolno" - głosi petycją, którą otrzyma w najbliższych dniach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W miejscowości Wincenta, tuż przy granicy województwa podlaskiego i warmińsko - mazurskiego podpisali ją politycy i samorządowcy z obu regionów, a w imieniu zarządu województwa podlaskiego wicemarszałek Marek Olbryś.

- Gdzie ważna inicjatywa poprawiająca infrastrukturę i bezpieczeństwo komunikacyjne, tam nie może zabraknąć samorządu województwa - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.  

Elementem przebudowy drogi 63 ma także być obwodnica Kolna.

- Chcemy uczestniczyć w finansowaniu tego zadania. Częścią  zmodernizowanego układu komunikacyjnego będzie nasza droga wojewódzka łącząca Stawiski z Nowogrodem, a w praktyce także z Miastkowem i Śniadowem. A to jest już odkryty przez mieszkańców stolicy i zachodniej części kraju krótszy szlak turystyczny nad jeziora mazurskie. Ma on również nieocenioną wartość dla ruchu lokalnego, który będzie mógł zostać "zdjęty" z tych najbardziej obciążonych dróg krajowych - dodał wicemarszałek Marek Olbryś.

 

 

Jak zgodnie mówią kolneńscy i piscy samorządowcy, DK63 od skrzyżowania z obecną S61w Kisielnicy do Pisza to od majowego weekendu do końca września nieprzerwany strumień pojazdów - blisko 15 tysięcy na dobę według badań z 2020 roku. Tak wielkie natężenie ruchu to także wiele zagrożeń i dramatycznych wydarzeń drogowych.   

W Wincencie, gdzie honory gospodarzy pełnili burmistrz Kolna Andrzej Duda, wójt gminy Kolno Józef Wiśniewski i starosta kolneński Tadeusz Klama pojawili się m. in. europoseł Krzysztof Jurgiel oraz posłowie polskiego Sejmu Kazimierz  Gwiazdowski z województwa podlaskiego i Jerzy Małecki z warmińsko - mazurskiego oraz były wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.      

- Współpracujemy jako parlamentarzyści w zabiegach o inwestycje drogowe - mówił Krzysztof Jurgiel. - Postaramy się to zadanie wpisać do krajowego programu budowy dróg na najbliższe lata - uzupełnił poseł Kazimierz Gwiazdowski. Jerzy Szmit przypominał, że byłby to kolejny etap likwidowania "wykluczenia komunikacyjnego" Polski północno - wschodniej.       

Jak poinformował burmistrz Andrzej Duda, całe zadanie, o które zabiega "koalicja parlamentarno - samorządowa" to około 36 kilometrów drogi 63 od węzła "Kolno" na S61 do Pisza (to węzeł z drogami w kierunku Białej Piskiej, Orzysza, Rucianego-Nidy, Mikołajek, Mrągowa) z obwodnicą Kolna. Inicjatorzy chcą, aby była to droga "2+1", czyli ze środkowym pasem do lewoskrętów. Koszty na razie są trudne do oszacowania. Finansowanie wzięłoby na siebie ministerstwo (80 proc.) i samorząd województwa podlaskiego (20 proc.)   

- Myślę, że szanse na tę inwestycję są duże - stwierdził burmistrz Andrzej Duda.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe