Problem z aptekami w Łomży

  • 23.02.2021, 13:10
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Problem z aptekami w Łomży
Niektóre apteki w Łomży nie prowadzą nocnych dyżurów określonych uchwałą Rady Miejskiej Łomży z końca grudnia 2020 r. Ich zachowanie zmniejsza dostępność pomocy medycznej dla mieszkańców Łomży. Tym bardziej w okresie pandemii i wzrostu liczby zachorowań w okresie zimowym.

Pojawia się coraz więcej skarg mieszkańców Łomży kierowanych do Urzędu Miasta w związku z brakiem nocnych dyżurów aptek. Dlatego prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski skierował do Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o przeprowadzenie kontroli w aptekach, które regularnie uchylają się od obowiązku świadczenia dyżurów w porze nocnej.

W wyjątkowych sytuacjach wojewódzki inspektorat farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki.

- Jestem oburzony sytuacją, w której mieszkańcy Łomży zostali pozbawieni możliwości korzystania z obsługi aptek w porze nocnej. Nie trafiają do mnie argumenty, że leki można kupić np. na stacji paliw. Często nie dostaniemy tam leków, których jak najszybsze podanie jest konieczne dla ratowania zdrowia i przyspieszenia procesów leczenia, a czasami wręcz ratowania życia – poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Problemem jest to, że w polskich przepisach prawnych brak konkretnych narzędzi, które umożliwiłyby samorządom skuteczną egzekucję pewnych obowiązków od aptek. Pozostają apele lub kontrole.

Należy zauważyć, że apteki zajmują szczególną rolę w systemie bezpieczeństwa lokalnych społeczności i spoczywa na nich większa odpowiedzialność niż na innych przedsiębiorstwach. Szczególnie w czasie pandemii i zimowego wzrostu zachorowań na inne infekcje.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że zdecydowana większość aptek w Łomży stosuje się do uchwały Rady Miasta. Harmonogram pracy aptek ogólnodostępnych w mieście Łomża w pierwszym półroczu 2021 r. dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej: http://www.lomza.pl/bip/zalaczniki/prawo/201231142721.pdf


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe