Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:17
Reklama
Reklama

Trzecia fala epidemii narasta. Obostrzenia przedłużone. Zakaz przyłbic, kominów i szalików

Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji będzie obowiązywała kwarantanna. Również od 27 lutego zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim - ze względu na sytuację epidemiologiczną - przywrócone zostaną obostrzenia. Reszta obecnie obowiązujących zasad zostaje przedłużona do 14 marca - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Trzecia fala epidemii narasta. Obostrzenia przedłużone. Zakaz przyłbic, kominów i szalików

- Trzecia fala się rozpędza – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tysięcy przypadków.

Minister zdrowia wskazał, że także inne parametry świadczą o rozwoju epidemii.

- Obserwujemy wzrost obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 - mówił minister zdrowia. - W ostatnim tygodniu obłożenie takich łóżek wzrosło o ponad 1200, a do tej pory z tygodnia na tydzień były spadki, nawet o tysiąc łóżek.

Szef resortu zdrowia poinformował, że kolejnym elementem wskazującym na rozwój epidemii jest wzrost liczby testów zlecanych przez lekarzy.

- W ostatnim czasie liczba zlecanych testów wzrosła o 24 proc. - powiedział Adam Niedzielski.

Koronawirusy, jak wszystkie wirusy RNA, cechują się łatwością mutacji. Od początku pandemii pojawiały się jego nowe warianty, co utrudnia walkę z pandemią. W Polsce zidentyfikowano do tej pory mutacje południowoafrykańską i brytyjską.

Widzimy niepokojący trend wzrostu udziału mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek w Polsce – mówił minister Adam Niedzielski. - W styczniu tego roku udział tej mutacji był na poziomie 5 proc., teraz wzrósł już do ponad 10 proc. - poinformował szef resortu zdrowia.

 

Zmiany wprowadzone od 27 lutego

Szef resortu zdrowia poinformował również o dodatkowych zmianach w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 27 lutego.

- Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji. Będą objęte kwarantanną - Jednak nie będzie to dotyczyło osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu – wskazał minister Adam Niedzielski.

Od tego dnia zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików. Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek.

Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

 

Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim

Szef resortu zdrowia podkreślał, że w Polsce sytuacja epidemiologiczna jest zróżnicowana - inaczej wygląda na północy, a inaczej na południu kraju.

W związku z tym dotychczasowe restrykcje utrzymane zostaną w całym kraju, oprócz województwa warmińsko - mazurskiego, w którym sytuacja epidemiologiczna jest najbardziej niepokojąca.

- Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych – podał szef resortu zdrowia.

Na polecenie ministra zdrowia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przebadała 24 próbki i otrzymała 16 wyników wariantu brytyjskiego. Zachorowania wywołane wariantem brytyjskim dotyczyły głównie powiatów olsztyńskiego, ostródzkiego oraz elbląskiego. Wśród potwierdzonych wariantów brytyjskich wystąpiły dwa ogniska rodzinne.


 



Podziel się
Oceń

Komentarze