2,2 mln zł z MKDNiS na ochronę podlaskich zabytków

 • 26.02.2021, 12:50 (aktualizacja 26.02.2021, 12:57)
 • Red
2,2 mln zł z MKDNiS na ochronę podlaskich zabytków
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnęło I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie o łącznej wartości blisko 2,2 mln zł otrzymało jedenaście podlaskich projektów. Jednym z beneficjentów jest m.in. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Instytucja dofinansowanie przeznaczy na prace remontowe.

- Dofinansowanie otrzymały obiekty sakralne, które stanowią ogromną część zabytków znajdujących się na terenie naszego regionu. Ich remonty czy prace restauratorskie wymagają ogromnych nakładów finansowych. Wsparcie ministerstwa pomaga odzyskać im blask, ale też zapewnia nowoczesne środki ochrony choćby przed pożarem, grabieżą czy wandalizmem. Dofinansowanie jest znaczące, a w wielu miejscach, jak np. w Tykocinie czy w Wigrach kontynuowane jest od lat, dzięki czemu efekty można już podziwiać- wyjaśnia Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Obiekty z województwa podlaskiego z dofinansowaniem MKDNiS:

 1. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie
  Muzeum Przyrody w Drozdowie pozyskało dofinansowanie na prace remontowe swojej siedziby – Dworu Lutosławskich - 350 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone są na pierwszy etap prac przy elewacji budynku, wymianę dachu wraz z rynnami, kominami i świetlikiem. Budynek pochodzi z XIX wieku.

   
 2. Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach (XVII/XVIII)
  Parafia otrzymała dofinansowanie do dwóch projektów:
  - 130 tys. zł na zakup i montaż instalacji sygnalizacji pożaru i monitoringu w kościele parafialnym z przełomu XVII/XVIII pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
  - 620 tys. zł na remont części XVII-wiecznych murów oporowych Zespołu Klasztornego w Wigrach.
 3. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie (XVIII)
  Kwota 220 tys. zł to kontynuacja wsparcia na remont prospektu organowego w powstałego w 1742 r. kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.

   
 4. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Turośli (XIX)
  Na konserwację ołtarza bocznego, balustrady chóru, obrazów z ołtarza głównego i ołtarzy bocznych oraz malowanie ścian w XIX-wiecznym kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Turośli ministerstwo przeznaczyło 60 tys. złotych.

   
 5. Zespół pokoszarowy z kaplicą w Suwałkach (XIX)
  O to dofinansowanie wystąpił Caritas Diecezji Ełckiej. Na remont, konserwację fasady budynku i fresków zespołu pokoszarowego i kaplicy (1898 r.) przeznaczono dofinansowanie w wysokości 270 tys. złotych.

   
 6. Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu (XVIII)
  130 tys. zł z ministerialnej puli przeznaczono na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków klasztornych w XVIII-wiecznym Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu.

   
 7. Parafia Rzymskokatolicka pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie (XVIII)
  Na pierwszy etap konserwacji ołtarza głównego w pochodzącym z XVIII w. kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny parafia otrzymała 70 tys. zł. dofinansowania.

   
 8. Cmentarz tatarski w Kruszynianach (II poł. XVII w.)
  Kwota ministerialnego dofinansowania to 37 tys. zł. Zakres prac dotyczy konserwacji nagrobków na tatarskim cmentarzu - mizarze.
  Kruszyniany są, obok Bohonik, jedynym historycznym ośrodkiem osadnictwa tatarskiego w granicach.
 9. Różanystok – dawny klasztor dominikanów
  O dofinansowanie ubiegało się Towarzystwo Salezjańskie - Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki. Na drugi etap prac budowlano-konserwatorskich w dawnym klasztorze dominikanów w Różanymstoku otrzymało 200 tys. złotych. Zabytek pochodzi z XVII wieku.

   
 10. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Rocha w Lemanie
  Dzięki dofinansowaniu w wysokości 110 tys. zł w kościele pw. św. Rocha w Lemanie zostaną odbudowane i naprawione dach i wieża kościelna zniszczone podczas wichury w październiku ub. roku.

Projekty zostały dofinansowane w wyniku rozstrzygnięcia I etapu Programu „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. W ramach dofinansowania prowadzone będą prace konserwatorskie m.in. we wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz na listę Pomników Historii – m.in. w XVII-wiecznej Akademii Zamojskiej w Zamościu, a także w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe