Wojsko Obrony Terytorialnej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

  • 02.03.2021, 08:58
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Wojsko Obrony Terytorialnej w hołdzie Żołnierzom Wyklętym 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawili honorową wartę podczas uroczystości z okazji 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na zaproszenie władz lokalnych wzięli udział w obchodach w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Goniądzu oraz Wysokiem Mazowieckiem.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej przejęła tradycje oddziałów bojowych Okręgu Białystok Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej oraz Zrzeszenia "WiN" na mocy decyzji ministra obrony narodowej z 1 marca 2017 r.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1 marca 1951 roku. Tego dnia władze komunistyczne wykonały wykrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Sowieci wywieźli do Związku Radzieckiego około 4 tys. żołnierzy Armii Krajowej. 

W latach 1944-1956 r. doszło do wielu walk między Sowietami i polskimi komunistami, a "żołnierzami wyklętymi". Wielu polskich patriotów nie chciało pogodzić się z podporządkowaniem Polski Moskwie w wyniku ustaleń z Jałty i Poczdamu w 1945 r. 

 

 

www.narew.info| polub nas na facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe