Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF

  • 02.03.2021, 09:33
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF
Od 11 marca 2021 r. rolnicy, których dotknęły straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020 w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski do 31 grudnia 2021 r. przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je złożyć osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

Dokumenty będą również przyjmowane za pośrednictwem biur powiatowych działających na terenie właściwego oddziału regionalnego.

O wsparcie w ramach programu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.

Pomoc może objąć również rolników, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF.

Rekompensata jest dostępna dla osób, które poniosły straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. 

 

Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa,
którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie, określa komisja powołana przez wojewodę.

 

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi 300 tys. zł, z tym, że nie może przekroczyć ona poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

 

www.narew.info| polub nas na facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe