Świadczenia z ZUS wzrosną o ponad 4 proc

  • 05.03.2021, 11:28 (aktualizacja 05.03.2021, 13:00)
  • Katarzyna Krupicka
Świadczenia z ZUS wzrosną o ponad 4 proc
Jak co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął waloryzację emerytur i rent. Minimalna emerytura wzrośnie o 50,88 zł brutto. Świadczenia będą wyże o 4,24 proc.

Emeryci  i renciści, których termin płatności przypada na pierwszy dzień mieniąca już otrzymali  zwaloryzowane świadczenie.

W tym roku podwyżka jest przeprowadzana waloryzacją procentową.  Polega ona na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

 

 

-Nie trzeba składać wniosku, by otrzymać waloryzację ponieważ ZUS przeprowadza ją z urzędu. O nowej wysokości kwoty brutto, każdy emeryt i rencista zostanie powiadomiony  decyzję. - informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Jakie świadczenia rosną?

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, takie jak emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2021 roku.

 

Minimalna emerytura w górę

- W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają na tyle długi staż ubezpieczeniowy by świadczenie mogło być podwyższone do gwarancji minimum. W przypadku kobiet to co najmniej 20 lat ubezpieczenia , zaś mężczyzn – co najmniej 25 lat. – wyjaśnia rzeczniczka.

Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama 4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

 

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

 

Katarzyna Krupicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe