Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy "Legalna aborcja. Bez kompromisów” [VIDEO]

  • 08.03.2021, 19:24 (aktualizacja 08.03.2021, 19:29)
  • Red
Ruszyła zbiórka podpisów pod projektem ustawy "Legalna aborcja. Bez kompromisów” [VIDEO]
W Łomży ponownie doszło do manifestacji przeciw aborcji. Tym razem głównym celem było zbieranie podpisów popierających ustawę komitetu „Legalna aborcja. Bez kompromisów”, która mówi o zliberalizowaniu prawa aborcyjnego. Obywatelski projekt ustawy zakłada m.in. prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do końca 12. tygodnia czy finansowaną z NFZ aborcję po 12. tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu. Mowa jest również o tym, iż podstawą do przerwania ciąży jest wniosek osoby w niej będącej.

Listę podpisywać mogą osoby pełnoletnie, mające polskie obywatelstwo. Prawidłowo wypełniona lista poparcia wymaga od podpisujących podania takich danych jak: imiona, nazwisko, adres zamieszkania oraz pesel. By projekt ustawy trafił do Sejmu należy zebrać 100 tys. podpisów.

Jak na razie legalne przerwanie ciąży możliwe jest tylko w sytuacji, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia, zdrowia matki lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, w tym przypadku gwałtu czy aktu kazirodczego. Zgodnie z danymi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w 2019 roku wykonano łącznie 1110 zabiegów przerwania ciąży, w tym 33 z powodu zagrożenia życia lub zdrowia osoby w ciąży, 1074 z przyczyn embrio-patologicznych, a 3 z powodu czynu zabronionego. Jednak szacuje się, że w Polsce co roku aborcję ma 80-120 tys. kobiet.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe