Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 15:18

Rzeźby Marity Benke-Gajdy w Galerii Sztuki Współczesnej

Od 15 marca do 5 maja 2021 r. w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży będzie można oglądać wystawę rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy zatytułowanej „...jak jeden dzień". Powstała z okazji 40-lecia pracy twórczej artystki. Jednocześnie zachowane będą obostrzenia sanitarne takie jak maseczki, dezynfekcja rąk i dystans. Równocześnie w galerii może być sześć osób.
Rzeźby Marity Benke-Gajdy w Galerii Sztuki Współczesnej

Autor: Galeria Sztuki Współczesnej

Marita Benke-Gajda jako artystka koncentruje się na osobistych przeżyciach, świecie baśni i fantazji oraz sferze sacrum. Czerpie inspiracje z natury i kultury.  

Dużo uwagi poświęca szczegółom formy. Tworzy figurki zdobione ciekawymi detalami, reliefami, ażurami, „ceramicznymi” rysunkami. Jednocześnie wykonuje monumentalne rzeźby.  

Aktualna ekspozycja zatytułowana „…jak jeden dzień” składa się z rzeźb o tematyce sakralnej, portretów zdobionych barwnymi wzorami w stylu malarstwa Hundertwassera, reliefowymi rysunkami inspirowanymi naturą oraz figurkami kobiet i aniołów.

Towarzyszy jej interesujący 100-stronnicowy album z uroczymi reprodukcjami dzieł Marity Benke-Gajdy, które są wzbogacone wierszami Krzysztofa Ślusarczyka. Publikację zaprojektował Wojtek Kowalczyk, krakowski grafik i rysownik.

W Łomży odbyło się już osiemnaście wystaw z udziałem artystki, w tym sześć indywidualnych. Były one prezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Północno-Mazowieckim i Muzeum Diecezjalnym.

Marita Benke-Gajda tworzy cykle tematyczne, których powstało już prawie trzydzieści. Najbardziej znane to „Ptaki”, „Tajemniczy ogród”, „Powroty”, „W czerni i bieli”, „Misy”, „Epitafium dla Romka”, „Kochankowie”, „Żydzi polscy”, „Pajace”, „Anioły”, „Kamieniowisko”, „Pielgrzymi”, „Panie, panny, panienki”, „Gejzery”, „Dotyk”, „Drzewa”, „Projekt Anetka”, „Dla Hundertwassera” „Pejzaże”, "Madonny", „Bramy”, „Woda”, „Fale”, „Zielnik z Poręby” .

Artystka jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Leszka Wajdy. Na koncie ma ponad 200 wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i w różnych stronach świata. Za swoje dokonania była wielokrotnie nagradzana, m.in. za wzór przemysłowy na międzynarodowych targach w Poznaniu oraz za realizację artystyczną roku, przyznaną przez „Cepelię”. W roku 1987 odebrała nagrodę „Plastyki” w dziedzinie sztuki użytkowej, a w 1999 – Złotą Odznakę „Zasłużony dla Cepelii”. W 2009 roku została „Osobowością Gminy Zabierzów”. Dwukrotną otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki.


Podziel się
Oceń

Komentarze