Honorowe wystawienie warty przez Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

  • 15.03.2021, 13:06 (aktualizacja 15.03.2021, 13:36)
  • www.narew.info| polub nas na facebooku
Honorowe wystawienie warty przez Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego obok katedry w Łomży odbyło się honorowe wystawienie warty przez żołnierzy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. To pierwsza rocznica wart, które są organizowane od roku w każdą niedzielę. Symbolizują pamięć i szacunek dla bohaterstwa „Prymasa Tysiąclecia”, który ma liczne związki z naszym regionem. Urodził się w Zuzeli nad Bugiem, a wiele lat mieszkał w Andrzejewie obok Ostrowi Mazowieckiej.

Prymas Stefan Wyszyński był inicjatorem Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz kierował Wielką Nowenną przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski. Zapoczątkował pojednanie polsko-niemieckie dzięki wystosowaniu listu biskupów, który zawierał historyczne zdanie: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Za odważną postawę wobec władz komunistycznych prymas Stefan Wyszyński został uwięziony i internowany.

Kardynał Stefan Wyszyński przewodniczył kościołowi jako Prymas Polski, ale również otaczał opieką naród, który żył pod dyktaturą partii komunistycznej. Dzięki jego poparciu Karol Wojtyła miał większe szanse na zostanie papieżem, o czym mówił sam papież Jan Paweł II. W Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała. Duchowny został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem.

www.narew.info| polub nas na facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bb
bb 16.03.2021, 19:32
A co ma Wyszyński do NSZ tu? W Łomży to już cyrk z tymi kilkoma rekomanami (nie mylić z rekonstruktorami). Nie wszędzie musicie nakładać i paradować w mundurach NSZ tu. Jeśli chcecie promować historię Łomża ma chwalebny 33 pułk piechoty, W Ostrowi był Szkoła Podchorążych. 1 Marca się skończył.

Pozostałe