Lekarze online - konsultacje lekarskie przez Internet | eDoktorzy.pl

 • 15.03.2021, 19:37 (aktualizacja 17.03.2021, 12:37)
 • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Lekarze online - konsultacje lekarskie przez Internet | eDoktorzy.pl
Lekarze online - konsultacje lekarskie przez Internet, nowoczesne rozwiązanie telemedyczne - eDoktorzy.pl.

Telemedycyna, to świadczenie usług medycznych poprzez zdalne środki komunikacji takie jak telefon czy internet istnieją nie od dziś. U naszych zachodnich sąsiadów jest to rozwiązanie stosowane szeroko w praktyce lekarza pierwszego kontaktu.W Polsce natomiast, dopiero w ostatnich czasach bardzo mocno rośnie świadomość i zainteresowanie pacjentów w obszarze telemedycyny. Wszystko za sprawą ograniczeń związanych z wybuchem epidemii COVID-19.

Od czasu wprowadzenia pierwszych obostrzeń dotyczących limitów w przychodniach bądź ich kompletnego zamknięcia pojawił się problem z umówieniem wizyty u lekarza. Nie mówimy tu o konsultacji u lekarza konkretnej specjalizacji, bo o te ciężko nawet w „normalnych czasach”, tylko o wizytach u lekarza rodzinnego. Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzi konsultacja lekarska online.

 

Jak wygląda konsultacja z lekarzem w praktyce?

 

Taka usługa medyczna odbywa się przede wszystkim zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o zawodzie lekarza. Lekarz ma prawo do przeprowadzenia wywiadu, oceny stanu zdrowia, zlecenia innych badań lub konsultacji wyników badań podczas rozmowy telefonicznej bądź innego środka komunikacji zdalnej. Taka konsultacja zdalna często kończy się wystawieniem e-recepty, lub e-zwolnienia w związku ze zdiagnozowaną dolegliwością. Pomimo braku możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego, teleporada jest równoprawnym świadczeniem lekarskim co klasyczna wizyta w gabinecie czy przychodni. 

Należy tu zwrócić uwagę, że około 70% wizyt odbywających się w stacjonarnym gabinecie lekarskim służy głównie uzyskaniu:

 • e-recepty na leki stosowane przewlekle, 
 • e-skierowania na badania czy 
 • konsultacji wyników badań laboratoryjnych, czyli takie które nie wymagają badania fizykalnego Pacjenta. 

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by te właśnie konsultacje z lekarzem przenieść do Internetu. Oszczędność czasu lekarza i samego Pacjenta jest bezcenna w tym wypadku.

Ponadto w przypadkach związanych z infekcją dróg oddechowych, biegunki czy też innych mało “poważnych”, oczywistych chorób, wizyta w gabinecie sprowadza się do stwierdzenia przez lekarza tego faktu i prowadzi do wydanie zaświadczenia o niezdolności do pracy. Lekarz online może zrobić to samo za pomocą zdalnej oceny, czyli wywiadu (badania podmiotowego), i wystawić e-zwolnienie.

 

Jakie korzyści daje telemedycyna?

Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu. Pacjent nie musi martwić się o umawianie wizyty w przychodni/gabinecie z dużym wyprzedzeniem. Odpada konieczność transportu do placówki, a co za tym idzie – wychodzenia z domu. Kolejna korzyść to dużo większa dostępność lekarzy. W Internecie istnieją już serwisy telemedyczne jak eDoktorzy.pl gdzie umówienie wizyty trwa dosłownie chwilę i nie stanowi problemu nawet dla tych mniej „skomputeryzowanych”. Pacjent podaje kilka podstawowych danych na swój temat, a po potwierdzeniu opłaconej wygodnie przez Internet e-wizyty, następuje bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem o umówionej porze:

 • telefonicznie
 • wideo/chat

 

Pacjent, który korzysta z portalu eDoktorzy ma dostęp do: 

 • szybkiego wyboru lekarza często 24h/7 dni
 • uzyskania eRecepty i eZwolnienia 
 • terminarza e-wizyty – z natychmiastową rezerwacją;
 • wyboru przystępnego kanału kontaktu z lekarzem -  telefon, wideo/czat;
 • bezpiecznego sposoby zapłaty za e-wizytę (np. PayU, BLIK, karta płatnicza).

W trakcie e-wizyty istnieje możliwość wysłania lekarzowi w formie załącznika wyników badań, natomiast lekarz w trakcie konsultacji online wydaje pacjentowi zalecenia lekarskie, wypisuje elektroniczne zaświadczenia. Pacjent otrzymuje wszystkie dokumenty po e-wizycie na podany e-mail oraz SMS

Należy też pamiętać, że takie konsultacje online bywają nieraz tańsze od zwykłych wizyt w gabinecie. Przy mowie o korzyściach nie można również zapomnieć o najważniejszym, czyli bezpieczeństwie. Pacjent korzystający ze e-wizyty nie musi narażać się na kontakt z potencjalnymi chorymi. I nie chodzi tylko o COVID, ale o wszelkie inne choroby przenoszone drogą kropelkową. To działa również w drugą stronę. Chory pacjent konsultując się zdalnie, również nie staje się źródłem potencjalnego zakażenia dla innych, “zdrowych” ludzi. 

 

Przyszłość telemedycyny

Niewątpliwie telemedycyna to rozwiązanie dla doraźnej pomocy lekarskiej. Wygoda pacjentów, dostępność specjalistów bez oczekiwania w kolejkach, oszczędność czasu zarówno pacjentów jak i lekarzy to kluczowe aspekty przemawiające „za” konsultacjami lekarskimi w formie zdalnej w określonych przypadkach. Być może wizja przychodni i gabinetów bez kolejek już niedługo stanie się faktem dzięki dynamicznemu rozwojowi telemedycyny.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr 16.03.2021, 23:13
korzystałem z konsultacji online i otrzymałem zalecenia i recepte jak u lekarza rodzinnego. super pomysł i duże ułatwienie

Pozostałe