Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:27
Reklama
Reklama

Wiosna, ach to Ty! Odrodzenie Doliny Narwi [FOTO]

Choć przyszła ze śniegiem, wiatrem i niską temperaturą daje nadzieję. Wiosna. Oficjalnie jest już z nami. Mimo przeszkód przyroda zaczyna budzić się do życia. Rośliny rozkwitają, a zwierzęta wychodzą z zimowego letargu, czasem hibernacji. Także tu w Dolnie Narwi, gdzie zachwycają ogromne rozlewiska i gwar gęsi, kaczek, czajek, łabędzi i kormoranów. Zajmują one wysepki, gdzie bezpiecznie odpoczywają i posilają się. Co jakiś czas, spłoszone podrywają się tworząc na niebie ciemną, głośną chmurę. Jak informuje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, w okolicy gniazda w Rakowie widziany był także pierwszy bocian.
Wiosna, ach to Ty! Odrodzenie Doliny Narwi [FOTO]

Autor: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Już kolejny sezon park uruchomił przekaz online z bocianiego gniazda, który można oglądać  na stronie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

Początek kalendarzowej wiosny tradycyjnie przypada na 21 marca. Wiosna meteorologiczna trwa już od 1 marca. Astronomiczna rozpoczęła się w tym roku 20 marca o godz. 10:37. 

Pod względem astronomicznym wiosna zaczyna się wówczas, gdy Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, tzw. punkt Barana. Wtedy dzień i noc mają jednakowy czas trwania, czyli 12 godzin. Od tego momentu Słońce mocniej ogrzewa półkulę północną, dni robią się coraz dłuższe, a noce krótsze. Astronomiczna wiosna potrwa do 21 czerwca, czyli do lata. 

Co ciekawe, do 2043 r. wszystkie wiosny astronomiczne wypadać będą 20 marca, a od roku 2044 r.  dzień ten będzie występować 19 lub 20 marca. W XX wieku wiosna w kontekście astronomicznym rozpoczynała się zwykle 21 marca. Czasy te powrócą po 2100 r.  Przyczyną różnych dat początku astronomicznej wiosny jest różnica czasu trwania roku kalendarzowego i zwrotnikowego, wyrównywana poprzez stosowanie kalendarza gregoriańskiego.

O termicznej wiośnie mówimy, gdy średnie dobowe temperatury w ciągu dnia i nocy wahają się między 5, a 15 stopni przez co najmniej 5 dni.  

Wraz z ociepleniem pojawiają się roztopy, zjawisko związane z przedwiośniem. Trwają aż do całkowitego roztopienia się pokrywy śnieżnej i lodowej. Czasem są przyczyną powodzi. 

 

Wiosna w Dolnie Narwi 

- Ten rok jest radosny. Nareszcie powstały ogromne rozlewiska Narwi, które wciąż się powiększają. Pierwsza taka sytuacja od trzech lat. Narew pompuje duże ilości wody, które rozlewają się na terenach położonych niedaleko Łomży. Każdy dzień przynosi zmiany.  Cieplejszy dzień oznacza większy skład gatunkowy ptaków i ssaków w dolinie Narwi. Ocieplenie przyciąga ptaki na wschód. Z kolei chłodniejsze dni powodują, że ptaki migrujące muszą powracać. Czasem nawet ponad 200 km na południe. W dolinie Narwi są żurawie i gęsi. Czekamy na bociany, które mają przylecieć 27 marca. Obecnie widzieliśmy tylko jednego bociana na tle gniazda w Rakowie – powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Narew” Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. 

Wiosną wszystkie organizmy zwiększają swoją aktywność po uśpieniu w okresie zimy. Zwierzęta wybudzają się z letargu, a czasem snu zimowego. To pierwsza faza rozmnażania, dobierania się w pary i zapłodnienia w świecie natury. Niektóre ptaki wracają z cieplejszych stref klimatu. 

Rośliny budzą się do życia. Wypuszczają liście bądź zakwitają. Z początkiem wiosny związany jest termin „nowalijki”, oznacza on młode warzywa, które  wczesną wiosną pojawiają się w sprzedaży. Nowalijkami są np. rzodkiewki, sałata czy szczypiorek. 

Ze światem roślin związane jest jeszcze jedno określenie na początek wiosny. Oprócz wiosny astronomicznej, kalendarzowej i termicznej wyróżniamy też wiosnę fenologiczną.  

Związana jest ona z początkiem wegetacji oraz kwitnieniem różnych gatunków roślin. Najpierw kwitną krokusy i przebiśniegi, następnie leszczyna pospolita. Później rozwijają się liście brzozy brodawkowatej, po czym rozkwita kasztanowiec zwyczajny. 

Modrzewie wypuszczają pierwsze pąki, kwitnie olsza czarna, pojawiają się liście na klonach, kwitną wierzby.




Podziel się
Oceń

Komentarze