Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – Mieczysław Bruszewski odszedł na wieczną wartę [VIDEO]

  • 06.04.2021, 12:39
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego – Mieczysław…
Miał 97 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, honorowym obywatelem Łomży. Przez pół wieku prowadził zakład introligatorski w naszym mieście. Mieczysław Bruszewski. Odszedł w świąteczny poniedziałek (5 kwietnia) 2021 roku.

Mieczysław Bruszewski urodził się w 1923 roku w Łomży. W czasie wojny pod pseudonimem „Pudel”, w stopniu plutonowego podchorążego brał udział w konspiracji należąc do Narodowej Organizacji Wojskowej. Przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki. Drukarnia funkcjonowała jeszcze w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Walczył na Woli i Starym Mieście w Oddziale Specjalnym „Juliusz”, zwanym „Tygrysami Woli”, broniąc m.in. do końca ostatniego wejścia do kanałów. Na początku września 1944 roku został raniony odłamkami pocisku artyleryjskiego i przewieziony do szpitala w Brwinowie. 4 października 1944 roku został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Po wojnie został odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni oraz współpracę z podziemiem, za co został aresztowany 19 listopada 1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10 września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat. Tytuł Honorowego Obywatela Łomży odebrał w listopadzie 2015 roku.

Przypominamy także rozmowę z Mieczysławem Bruszewskim, którą zarejestrowały nasze kamery w lutym 2015 roku. Wówczas 92-letni Mieczysław Bruszewski odwiedził naszą redakcję na kilka dni przed 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe