Katyń, ,,Nieludzka Ziemia", Smoleńsk. Tragiczne rocznice polskiego kwietnia [VIDEO i FOTO]

  • 10.04.2021, 11:18 (aktualizacja 10.04.2021, 11:18)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Katyń, ,,Nieludzka Ziemia", Smoleńsk. Tragiczne rocznice polskiego kwietnia…
Jęk syren alarmowych rozległ się nad Łomżą o 8.41, czyli o godzinie, w której 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku samolot wiozący delegację Państwa Polskiego na uroczystości związane z rocznicą wymordowania polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w sowieckiej Rosji. W samolocie wiozącym delegację państwa polskiego zginęło pod Smoleńskiem 96 osób. Był wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Był ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski pochodzący z Białegostoku. Były osoby związane z naszym regionem.

Lech i Maria Kaczyńscy spoczywają na Wawelu. Ryszard Kaczorowski w Warszawie. W Białymstoku pochowani zostali Krzysztof Putra, ówczesny wicemarszałek Sejmu, polityk Prawa i Sprawiedliwości, wielki przyjaciel Ziemi Łomżyńskiej oraz stewardessa Justyna Moniuszko. W Supraślu pogrzebany został prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron Chodakowski.

Wraz z nimi zginęło wiele niezmiernie ważnych postaci życia publicznego w Polsce: parlamentarzyści, ministrowie, dowódcy Wojska Polskiego, kapłani, działacze społeczni i kulturalni, załoga samolotu.

Okoliczności tragedii nie zostały dotąd w pełni wyjaśnione. Prokuratura Krajowa, z uwagi na prowadzenie czynności dowodowych, mających na celu dostarczenie nowych informacji pozwalających “na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU-154m o numerze 101” przedłużyła śledztwo do 31 grudnia 2021 roku.

Do tych dwóch tragicznych kwietniowych dat dochodzi jeszcze jedna. Upamiętniamy w tym miesiącu także uroczyście, z pochyleniem głowy i modlitwą, ofiary drugiej z wywózek mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej na "nieludzką ziemię" Syberii i Kazachstanu.

 

 

W Łomży jest jedno miejsce, w którym oddajemy hołd tym, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. W pobliżu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wznoszą się od lat wrośnięte w głazy tablice przypominające o Syberii, Katyniu, Smoleńsku. Tu historia jest wciąż żywa.

Przed Pomnikiem Sybiraków i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski ze swoim zastępcą Andrzejem Garlickim, poseł Lech Kołakowski z radnymi PiS, władze powiatu łomżyńskiego, przedstawiciele wojska, harcerzy oraz Związku Sybiraków i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Krótką modlitwę odmówił ks. prał. Jerzy Abramowicz. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza święta.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, uroczystości miały skromny charakter i odbyły się w reżimie sanitarnym.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe