Wywieś flagę w Święto Chrztu Polski

  • 14.04.2021, 09:42 (aktualizacja 14.04.2021, 10:04)
  • Tylko dobre informacje
Wywieś flagę w Święto Chrztu Polski
14 kwietnia 966 roku to jedna z najważniejszych dat w historii kraju – rozpoczęła jego chrystianizację i dała początek państwowości. W środę - 14 kwietnia 2021 roku obchodzimy 1055. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Z tej okazji Opera i Filharmonia Podlaska zostanie podświetlona w barwach biało-czerwonych. Wagę wydarzenia warto podkreślić, wywieszając tego dnia narodową flagę.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione w 2019 - 22 lutego Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem.

Dzień w biało-czerwonych barwach

Uroczystość obchodzona jest dopiero po raz trzeci i choć jest świętem narodowym, zasadniczo nie różni się niczym od dnia powszedniego. By zagościło na stałe w świadomości społeczeństwa, zrodził się pomysł, by je uczcić, wywieszając biało-czerwoną flagę.

- Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana za dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości – podkreśla Jan Klawiter, Prezes Fundacji SŁOWO.

Chrzest Polski: waga i konsekwencje

Chrzest księcia Mieszka I oraz jego najbliższego otoczenia odbył się w Wielką Sobotę 966 r. i miał doniosłe znaczenie dla przebiegu integracji plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu. Przyczynił się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego.

Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem. Struktury i dostojników Kościoła można było wykorzystać do zadań państwowych. Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.


oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: archiwum/Kamil Timoszuk

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe