Zitojta na Kurpsiach, czyli w marszałkowskim Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie - [VIDEO]

  • 19.04.2021, 18:13 (aktualizacja 19.04.2021, 22:10)
  • Tylko dobre informacje
Zitojta na Kurpsiach, czyli w marszałkowskim Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie…
To historyczna chwila. Skansenem Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie najprawdopodobniej będzie zarządzał Samorząd Województwa Podlaskiego. Może już od przyszłego roku. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś podpisali list intencyjny w sprawie realizacji koncepcji przekształcenia Skansenu w samodzielną instytucję kultury pod egidą samorządu województwa. Finalizacja przedsięwzięcia miałaby nastąpić wraz z początkiem 2022 roku. Stosowne uchwały w tej sprawie muszą jeszcze podjąć Rada Miejska Łomży i Sejmik Województwa Podlaskiego

Bardzo osobiście podchodzi to tego Marek Olbryś. Jego dziadek Bolesław z Adamem Chętnikiem tworzył ten Skansen.

- Jest to swoisty testament mego dziadka, który zobowiązał mnie, tam z góry, żeby dopilnować, aby Skansen rozwijał się jak najlepiej – mówi Marek Olbryś. - Prowadzenie tego obiektu przez samorząd województwa da mu większe szanse na rozwój. Dołożymy wszelkich starań, aby był jeszcze wspanialszy i działał jeszcze prężniej – zapewnił.

 

To nie pierwsza próba wyodrębnienia skansenu w Nowogrodzie ze struktur Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży.

- Sejmik może dużo więcej – podkreśla Marek Olbryś. - Może uzdrowić sytuację, zaoferować dużo więcej w postaci inwestycji czy rozbudowy. Sztuka ludowa jest pięknym materiałem, i z tego musimy czerpać jak najwięcej. Trzeba zaproponować pasjonatom sztuki ludowej nowe narzędzia. Chcemy je stwarzać dzięki większemu budżetowi. I Sejmik województwa jest w stanie to zrobić. Będziemy aplikowali o środki unijne, będziemy poszerzać bazę naukową, bazę wystawienniczą czy artystyczną.  Planujemy utożsamiać Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, które mają siedzibę w Białymstoku, z tym miejscem. Osobiście będę nad tym pracował, żeby koncertów, występów, warsztatów muzycznych, tańca i śpiewu kurpiowskiego było dużo więcej. Mieszkańców Kurpi chcemy jednoczyć. Nie zwracamy uwagi czy to będzie województwo podlaskie czy mazowieckie, nadrzędnym celem jest Kurp, który chce uszanować tradycje, który chce tworzyć kulturę narodową i pielęgnować nasze dziedzictwo narodowe – dodaje wicemarszałek województwa podlaskiego.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że Skansen to dobro regionalne, ale jednak leży poza granicami administracyjnymi miasta. - To położenie sprawia, że trudno jest wygospodarować fundusze na zapewnienie mu takiego rozwoju, na jaki z pewnością zasługuje.

- Myślę że dzisiaj wydarzyła się bardzo ważna rzecz, bo już w oficjalny, formalno-prawny sposób podjęliśmy inicjatywę przekazania skansenu dla samorządu województwa. Wcześniejsze deklaracje nie miały takiej mocy prawnej. Dzisiaj, po podpisaniu tego listu, będziemy mogli po pierwsze oszacować jaka jest wartość Skansenu, co się w nim znajduje, zrobić tak zwaną inwentaryzację, i myślę, że z początkiem następnego roku Skansen mógłby zostać przekazany samorządowi województwa. Może udałoby się nam to zrobić jeszcze w tym roku z mocą od pierwszego stycznia 2022 roku, wtedy nie musielibyśmy zakładać chociażby środków na jego utrzymanie w budżecie następnego roku, bo kwota 900.000 zł z punktu widzenia budżetu miasta jest duża, tym bardziej,  że ponosiliśmy ją corocznie. Dzięki tej decyzji Skansen zyska nowe możliwości rozwoju – przyznaje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

- Drugie na ziemiach polskich muzeum tego typu założone w 1927 r. przez Adama Chętnika i jego żonę Zofię z Klukowskich pod kuratelą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, swoim zasięgiem wykracza poza lokalną kulturę, teraz prawie 100 lat od jego powstania ta perła na mapie muzealnej kraju zyska nowe możliwości i szanse na rozwój - powiedział Jarzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży.

- Początki Skansenu są dużo wcześniejsze, bo sięgają roku 1919 roku. To właśnie wtedy Adam Chętnik zaczął tworzyć ten obiekt. Jeżeli Urząd Marszałkowski będzie chciał działać w kierunku rozwoju nie tylko w sensie terytorialnym, ale na zasadzie edukacji i promocji, to temu Skansenowi się to po prostu należy. Jest jednym z atrakcyjniejszych w Europie, przede wszystkim ze względu na swoje położenie, ale także, jak my to często nazywamy, jest to tak zwany skansen skansenu, dlatego, że jest to jedno z pierwszych tego typu zbiorów budownictwa na wolnym powietrzu w Polsce. Mam nadzieję, że będzie zwiększona kwota dofinansowania i da to dodatkowe walory placówce.  Myślę, że jest to taka perełka, o którą warto dbać. Niestety w układzie,  który się wytworzył w mieście, czy w związku z tym, że jest to instytucja poza granicami miasta, pojawia się problem z finansowaniem tego obiektu. Zatem mam nadzieję, że tak jak pan marszałek wspomniał, ta pomoc ze strony Urzędu Miasta i Gminy Nowogród będzie znacząca. Jeżeli władze miasta Nowogrodu będą chciały się włączyć, to wspólne działanie z Urzędem Marszałkowskim dadzą szansę, że ten skansen nadal będzie jednym z tych najważniejszych, jeżeli chodzi o przyjmowanie gości na terenie przynajmniej województwa podlaskiego.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to w zasadzie park etnograficzny, który rozpościera się na obszarze ok. 3,5 ha. W okresie letnim odbywają się tu imprezy folklorystyczne prezentujące bogatą kulturę Kurpiowszczyzny. Skansen położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryjącego resztki średniowiecznego zamku, rozciąga się wspaniała panorama na Kurpiowską Puszczę Zieloną.. 

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie obecnie znajduje się w strukturach Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży. W podpisanym liście intencyjnym wyrażono wolę współpracy przy realizacji niezbędnych działań mających na celu wyodrębnienie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie i przekazanie go Województwu Podlaskiemu w celu utworzenia samodzielnej instytucji kultury, której organizatorem i organem prowadzącym będzie Samorząd Województwa Podlaskiego.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe