Łączy nas pamięć. Więźniowie dołączyli do akcji żonkile [FOTO]

  • 20.04.2021, 11:14
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Łączy nas pamięć. Więźniowie dołączyli do akcji żonkile [FOTO] kpt. Dariusz Śmiechowski z-ca Rzecznika prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze
Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wzięli udział w warsztatach inspirowanych akcją Żonkile Muzeum Żydów Polskich POLIN, upamiętniających powstanie w getcie warszawskim. Pomysłodawczynią i realizatorką wydarzenia była wychowawczyni ds. biblioteki.

19 kwietnia 2021r. przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zbrojne wystąpienie żydowskich formacji podziemnych na terenie warszawskiego getta przetrwało do 16 maja. Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II Wojny Światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. W trakcie tegorocznych obchodów szczególny hołd kierowany jest w stronę uczestniczących w nim kobiet. To właśnie one kolportowały nielegalną prasą, zajmowały się rannymi, były łączniczkami ale również walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami pisząc jego krwawą historię.

Jak informuje kpt. Dariusz Śmiechowski zastępca rzecznika prasowego dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze Akcja Żonkile to projekt Muzeum Polin, do którego w tym roku dołączył Zakład Karny w Czerwonym Borze. Podczas warsztatów zorganizowanych przez wychowawczynię ds. biblioteki osadzeni przygotowywali kotyliony w kształcie żonkili słuchając jednocześnie dramatycznych historii związanych z powstaniem. I tak uczestnicy poznali historię Marka Edelmana - ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Tak żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu mieszkańców getta. Jako, że tegoroczne obchody dedykowane są kobietom nie zabrakło też przywołania kilku z nich: Niuty Titelbaum, która z bronią walczyła z Niemcami siejąc strach, czy Tosi Altman, która dostarczała broń do getta.


 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe