Kronika Województwa Podlaskiego odc. 665 - [VIDEO]

  • 16.04.2021, 12:57 (aktualizacja 21.04.2021, 14:22)
  • Tylko dobre informacje
Kronika Województwa Podlaskiego odc. 665 - [VIDEO]
Miniony tydzień w województwie podlaskim

325 podlaskich firm otrzyma wsparcie – Podlaski Pakiet Gospodarczy

Blisko 9 milionów złotych, takie wsparcie dostaną podlascy przedsiębiorcy na kapitał obrotowy, czyli bieżącą działalność firm. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał pierwszą część dotacji unijnych.

Konkurs stanowi trzecią część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, który utworzył Zarząd Województwa Podlaskiego, aby chronić podlaskie firmy przed negatywnymi skutkami COVID-19. Do tej pory, w jego ramach, przedsiębiorcy otrzymali blisko 73 mln zł na dopłaty do wynagrodzeń, 70 mln zł na nieoprocentowane pożyczki, a także 36,5 mln zł na dofinansowanie kapitału obrotowego i ponad 8 mln zł na tzw. bon antywirusowy. W sumie z tych różnych form pomocy skorzystało do tej pory ponad 10 tysięcy firm.

 

 

Podlaskie wspiera sport

Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, a nawet tenis stołowy i rugby! Dzięki decyzji marszałka i zarządu ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa trafi do 52 klubów z naszego regionu.

Jest to kolejna pula wsparcia dla podlaskich zespołów sportowych. Wcześniej łącznie 1 mln zł otrzymało dziewięć klubów, które reprezentują nasze województwo w najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce. Podlaskie wspiera sport.

 

Integracja międzypokoleniowa w Siemiatyczach

Wyobraźmy sobie miejsce, gdzie młodość spotyka się z dojrzałością i doświadczeniem. Gdzie możliwa jest integracja międzypokoleniowa. Daleko nie trzeba szukać. Takie miejsce powstanie w Siemiatyczach. Miasto otrzyma blisko 375 tys. zł dotacji unijnej na wsparcie Klubu Aktywnego Seniora. Przy istniejącym już Klubie Juniora powstanie Klub Seniora, czyli integracja międzypokoleniowa w najlepszym wydaniu.

Seniorzy mogą liczyć m.in. na pomoc zdrowotną, na przykład w zakresie terapii ruchowej. Będą też korzystać z wyjazdów kulturalnych i rekreacyjnych, m.in.: do Opery i Filharmonii Podlaskiej, do Białowieskiego Parku Narodowego czy do kina. Zatem wszyscy czekamy na luzowanie obostrzeń covidowych.

 

Odnawialne Źródła Energii – kolejne dotacje

Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił zwiększyć  o ponad 5 mln złotych pulę konkursu na budowę instalacji wykorzystujących energię słoneczną.

W konkursie można było uzyskać wsparcie z funduszy europejskich na budowę i montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną na domach mieszkańców podlaskich gmin.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego budżet tego konkurs wzrósł z 57 mln zł do ponad 62 mln zł. Zielona energia korzystna jest dla środowiska naturalnego, a w dodatku tańsza. Ze względu na rosnące ceny prądu i postulaty ekologów, perspektywa korzystania z OZE wydaje się coraz bardziej kusząca.

Dotacje otrzyma gmina: Zambrów, Czyżew, Grodzisk i Orla. Łącznie w  konkursie wspierającym OZE zostało dofinansowanych do tej pory 51 projektów  złożonych przez podlaskie gminy.

Epidemiologiczny skarb w Białostockim Centrum Onkologicznym

Minął rok od kiedy żyjemy w pandemii. Aby pomóc w walce z niebezpiecznym wrogiem i zapewnić szybką diagnostykę pacjentów i pracowników w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie otwarta została Pracownia Wirusologii Molekularnej. Pracownia jest odpowiedzią zarówno na sytuację epidemiczną spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2, ale również kolejnym wyzwaniem rozwijającej się w centrum diagnostyki genetycznej.

Test genetyczny jest rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia testem potwierdzającym infekcję koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami WHO to szybka ścieżka diagnostyczna, która zapewnia bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych oraz pracowników.

Nowy sprzęt pozwala też na badania i monitorowanie pacjentów z chorobami onkologicznymi

Dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez zarząd województwa podlaskiego pracownia Białostockiego Centrum Onkologii została wyposażona w nowoczesny analizator genetyczny umożliwiający szybkie wykrywanie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Koszt dotacji to blisko 600 tysięcy złotych.

 

 

 

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe