Blok wojskowy powstanie przy ul. Rubinowej?

  • 22.04.2021, 09:07
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Blok wojskowy powstanie przy ul. Rubinowej?
Jak informuje Urząd Miejski w Łomży, prezydent skieruje do Rady Miejskiej Łomży wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż Agencji Mienia Wojskowego dwóch nieruchomości gruntowych położonych przy ul. Rubinowej. Docelowo miałby tam powstać budynek z mieszkaniami dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Łomża jest miastem o bogatych, przedwojennych tradycjach wojskowych. Z czasem jednak znaczenie wojska w naszym mieście było marginalizowane, aż pod koniec 2012 roku rozformowano 1. Łomżyński Batalion Remontowy, pozostawiając jedynie Warsztaty Techniczne. Ponowny wzrost znaczenia armii w naszym mieście zaczął sukcesywnie następować od utworzenia batalionu lekkiej piechoty w ramach 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a następnie rozpoczęcia formowania 18. Pułku Logistycznego w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej. Docelowo łomżyńska jednostka wojskowa ma liczyć ponad 600 żołnierzy i pracowników cywilnych.

Jak podkreśla dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka, dowodzony przez niego pułku przywiązuje wielką wagę do kultywowania tradycji 33. Pułku Piechoty, dlatego też przyjął imię gen. bryg. Mariana Raganowicza, który był jego długoletnim dowódcą.

- Głównym naszym zadaniem jest wspieranie jednostek będących w strukturze Żelaznej Dywizji w zakresie zabezpieczenia logistycznego, między innymi materiałowego, technicznego, transportu i ruchu wojsk, a przede wszystkim realizacja napraw sprzętu wojskowego – informuje płk Paweł Gałązka dodając, że żołnierze oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej 18PLog chętnie angażują się w cyklicznie organizowane akcje krwiodawstwa i przedsięwzięcia charytatywne, a także w działania mające na celu walkę z pandemią COVID-19. - Jako dowódca pułku stawiam na kapitał ludzki, który ma ogromny wpływ na formowanie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Nieodłącznym i niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania nowo formowanego pułku jest infrastruktura. W planie realizacji są nowe inwestycje oraz remonty i przebudowa istniejących budynków. Kluczową i najpilniejszą inwestycją jest budowa nowej hali remontowej. Zakończenie tej inwestycji znacznie polepszy nasze możliwości w zakresie napraw sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – podkreśla płk Gałazka dodając, że kolejne inwestycje w infrastrukturę pozwolą osiągnąć zdolności do realizacji zadań pułku zgodnie z jego przeznaczeniem.

Rozwój wojska w Łomży i potrzebę mieszkań dla żołnierzy widzi także dyrektor oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie Zbigniew Żujewski.

- Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu budowy odpowiedniego budynku mieszkalnego. Obecnie na mieszkanie w Łomży oczekuje 214 żołnierzy. Mamy zabezpieczone środki finansowe na zakup nieruchomości na ten cel. Chcemy niezwłocznie opracować niezbędną dokumentację i najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocząć budowę – informuje dyrektor Zbigniew Żujewski przypominając, że rozmowy w tej sprawie z władzami Łomży rozpoczęły się już w 2019 roku.

Pod wojskowy budynek mają zostać przeznaczone dwie nieruchomości przy ulicy Rubinowej o łącznej powierzchni 60 arów, położone pół kilometra od jednostki wojskowej. Pierwotnie miał tam powstać blok komunalny lub budynek w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

– Cały czas dostrzegamy potrzeby lokalowe naszych mieszkańców, dlatego złożyliśmy wniosek do BGK o dofinansowanie remontu nieużytkowanego obecnie budynku przy ul. Polowej 65, gdzie powstałoby 18 nowych mieszkań. Środki ze sprzedaży działki przy ul. Rubinowej posłużą nam jako wkład własny na rewitalizację tej kamienicy – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Obecnie wykonywany jest operat szacunkowy, który określi aktualną wartość nieruchomości.

18. Pułk Logistyczny w Łomży został utworzony 17 września 2019 roku w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W tym roku, w drugą rocznicę utworzenia, pułk otrzyma swój sztandar. Zgoda na sprzedaż nieruchomości byłaby kolejnym wsparciem od społeczności Łomży na rzecz rozwoju wojska w naszym mieście.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe