Odszkodowania za niepożądane reakcje po szczepieniach. Od 3 do nawet 100 tysięcy złotych

  • 22.04.2021, 12:56 (aktualizacja 22.04.2021, 19:37)
  • Tylko dobre informacje
Odszkodowania za niepożądane reakcje po szczepieniach. Od 3 do nawet 100… fot. News4Media
Fundusz Kompensacyjny miał wejść w życie 1 maja. Ministerstwo Zdrowia zmieniło teraz datę na 1 czerwca. Program będzie działał jednak z mocą wsteczną.

200 zł za złożenie wniosku o odszkodowanie

Świadczenia przyznawane będą przez rzecznika praw pacjenta, którego wspierać ma specjalnie powołany zespół ekspertów z dziedziny szczepień. Żeby je otrzymać, trzeba będzie złożyć wniosek. To ma jednak kosztować - opłata wyniesie 200 zł. Jeżeli świadczenie zostanie przyznane, pieniądze będą zwracane. Jeżeli nie, przepadną. Na podjęcie działań w tej sprawie pacjent będzie miał rok od pojawienia się niepożądanych reakcji. Decyzja o kompensacie będzie musiała zapaść w ciągu maksymalnie 60 dni. Projekt zakłada, że w pierwszej fazie działania Fundusz Kompensacyjny obejmie szczepienia przeciwko COVID-19. Od przyszłego roku ma dotyczyć także wszystkich pozostałych obowiązkowych szczepień ochronnych.
 

Ile i dla kogo?

Z programu odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne będzie mógł skorzystać każdy, kto w związku z przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19 doznał wstrząsu anafilaktycznego (reakcji alergicznej, która może zagrażać życiu). W przypadku krótkiej obserwacji związanej z pojawieniem się anafilaksji świadczenie kompensacyjne wyniesie 3 tysiące złotych. Jeżeli pacjent będzie potrzebował hospitalizacji trwającej krócej niż 14 dni, otrzyma 10 tysięcy złotych. Wysokość stawki wzrasta proporcjonalnie do długości pobytu w szpitalu. Przebywanie w nim od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. zł odszkodowania. Leczenie od 30 do 50 dni to nawet do 35 tys. zł z Funduszu Kompensacyjnego. Jeżeli ktoś na oddziale zostanie na okres od 91 do 120 dni, otrzyma do 89 tys. zł. Najwięcej, bo 100 tysięcy złotych dostaną osoby, które w szpitalnej sali spędzą więcej niż 120 dni. To maksymalna kwota kompensaty. Świadczenia dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi będą finansowane z państwowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 

Kiedy Fundusz Kompensacyjny zacznie działać?

Fundusz Kompensacyjny miał obowiązywać od 1 maja. To jednak nie nastąpi. Projekt ustawy trafił do Rządowego Centrum Legislacji na początku tego miesiąca. Do piątku - 23 kwietnia trwają w jego sprawie konsultacje publiczne. Musi przejść jeszcze przez rząd, Sejm i Senat. Na końcu zostanie złożony na ręce prezydenta RP. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że najwcześniej mógłby wejść  w życie 1 czerwca.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe