Płatny urlop dla właścicieli firm. Senat chce zmian

  • 23.04.2021, 11:27 (aktualizacja 23.04.2021, 11:30)
  • News4Media
Płatny urlop dla właścicieli firm. Senat chce zmian fot. News4Media
Zrównanie praw osób działających na własny rachunek i tych zatrudnionych na umowę o pracę - to główne założenie ustawy, która przewiduje obniżenie składek samozatrudnionych na ubezpieczenie społeczne w jednym wybranym przez nich miesiącu.

Senacki projekt ustawy trafił już do pierwszego czytania w sejmowej komisji ds. gospodarki i rozwoju. Zgodnie z nowymi przepisami, ulga urlopowa przysługiwałaby raz do roku. Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w wybranym przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą miesiącu byłaby niższa o 50 proc. Co ważne, pozostałe 50 proc. opłacałoby państwo, dlatego nie wpływałoby to na obniżenie przyszłej emerytury.  

Przypomnijmy, że płatny urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie osobom świadczącym pracę na podstawie stosunku pracy. Osoba samozatrudniona może w wybrane przez siebie dni nie realizować działalności gospodarczej, ale wiąże się to z pewnymi stratami finansowym, które musi później ponieść. Jeśli oficjalnie nie zawiesi na ten okres usług - co nie każdemu się opłaca - musi i tak płacić pełne składki ZUS. 

Z nowej ulgi mogliby skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników. Przygotowane przepisy wprowadzałyby także kryterium przychodowe. Niższe składki ZUS w okresie wypoczynku dostępne byłyby jedynie dla osób, których przychód z ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, nie przekroczyłby 60 tys. zł. Warunkiem byłoby także prowadzenie działalności gospodarczej w sposób ciągły przez okres dłuższy niż pół roku.

Oczywiście rozwiązanie byłoby dobrowolne. Chętny przedsiębiorca musiałby dokonać zgłoszenia o zamiarze skorzystania z takiego programu. Jak czytamy w projekcie ustawy:
„warunkiem skorzystania z nowego uprawnienia będzie dokonanie zgłoszenia zamiaru opłacenia składki w obniżonej wysokości do 10. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym realizowane będzie prawo do wypoczynku”.

Szacuje się, że z takiej pomocy mogłoby skorzystać nawet 1,2 mln samozatrudnionych. Wprowadzenie programu kosztowałoby budżet państwa ok. 320 mln zł rocznie. Przepisy miałyby wejść w życie po 6 miesiącach od ich ogłoszenia.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe