III Forum Podlaskich Rad Seniorów 

  • 27.04.2021, 13:46
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
III Forum Podlaskich Rad Seniorów fot. Stowarzyszenie Szukamy Polski
Pomimo pandemii COVID – 19 i związanych z nią obostrzeń Łomżyńska Rada Seniorów aktywnie uczestniczy w spotkaniach podlaskich rad organizowanych przez Radę Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego i Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów oraz w pracach dotyczących ważnych dla rad i seniorów tematów. Przyszłości rad seniorów, zdrowiu i lepszej starości poświęcone było III Forum Podlaskich Rad Seniorów, które odbyło się 21 kwietnia br.

Przyszłość rad seniorów

Obowiązująca ustawa o samorządzie gminnym z 1990 roku wraz z późniejszymi zmianami daje radom gmin możliwość tworzenia rad seniorów, które mają charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.

W naszym kraju istnieje 2807 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 16 wojewódzkich, 380 powiatowych i 2477 gminnych. Jednak tylko nieco ponad 400 z nich (mniej niż 20%) powołało rady seniorów. Zainteresowanie taką formą aktywności obywatelskiej jest duże, ale według opinii istniejących rad seniorów czynnikami hamującymi powoływanie i funkcjonowanie rad są zbyt pasywne regulacje ustawowe nie dające radom gmin zbyt dużych możliwości co do wyposażania rad seniorów we właściwe kompetencje oraz środki do działania. Oczekiwania środowisk senioralnych co do ról, jakie powinny pełnić rady seniorów są o wiele większe niż te, które nakłada na nie ustawa i te, które regulują ich statuty. 

Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację demograficzną, kierując się doświadczeniem w działalności i lokalnymi potrzebami, rady seniorów od kilku lat wypracowują propozycje zmian w ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa. Chodzi tu o czytelne przepisy, które umożliwią powoływanie na wszystkich szczeblach samorządu podmiotów reprezentujących osoby starsze oraz dadzą narzędzia do prawidłowego ich funkcjonowania. 

Łomżyńska Rada Seniorów dołączyła do ogólnopolskiego ruchu rad seniorów działającego w kierunku oczekiwanego przez seniorów ustawowego umocowania rad. Rada Seniorów w sierpniu 2019 roku skierowała pisma do łomżyńskich Posłów Bernadety Krynickiej i Lecha Antoniego Kołakowskiego z prośbą o wsparcie w procesie legislacyjnym postulatów rad seniorów dotyczących zmian w ustawach o samorządzie terytorialnym. Przewodnicząca – Grażyna Czajkowska brała czynny udział w pracach Zespołu do Spraw Partycypacji Społecznej Osób Starszych Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów i Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, które również wyraziły swoją opinię dotyczącą tych zmian. 

W związku ze wstrzymaniem prac nad zamianami w ustawie o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa, podlaskie rady seniorów, Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski wystosowały do decydentów petycję o jak najszybsze przygotowanie i uchwalenie nowelizacji ustaw w części dotyczącej tworzenia przez jednostki samorządu terytorialnego rad seniorów. Treść petycji opracowana przez zespół w składzie: Krzysztof Wolfram, Grażyna Czajkowska, Maria Jolanta Lauryn, Bożena Bednarek i Jolanta Wołągiewicz została przedstawiona uczestnikom III Forum, tj. członkom podlaskich rad seniorów oraz podlaskim parlamentarzystom. 

Piętnaście podlaskich rad seniorów oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski podpisało się pod petycją skierowaną do prawodawców, a uczestniczący w spotkaniu Posłowie: Mieczysław Kazimierz Baszko, Stefan Krajewski, Paweł Krutul, Robert Winnicki oraz w imieniu Posła Roberta Tyszkiewicza – asystent Adam Utko zadeklarowali wsparcie postulatów podlaskich rad w procesie legislacji projektu ustawy o zmianie ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa w obszarze dotyczącym rad seniorów. 

Jest już pierwsza reakcja na petycję Podlaskich Rad Seniorów. Kancelaria Premiera poinformowała nas o przekazaniu petycji w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym do rozpatrzenia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe